2012 E.C First Semester Class Schedule for All Programs

 

Bahir Dar University

Faculty of Social Sciences

Class Schedule for all programs 

Academic Year: 2019/20 (2012 E.C)

Semester: I

1. Department of Social Anthropology

Program: BA in Social Anthropology

Course Code

Course Title

Cr.Hr

Year

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Room

Duration

Instructor

SoAn3081

 

Cultural Heritage management

3

III

3,4

5,6

1,2

 

 

B182 R4

Block 2

Abraham G

SoAn3082

 

Cultural tourism and Globalization

3

III

 

7,8

 

3,4

5,6

B182 R4

Block-2

Gubaye A.

SoAn3091

 

Indigenous knowledge

3

III

 

3,4

 

3,4

5,6

B182 R4

Block-1

Abrham f.

SoAn3092

 

Ecological Anthropology

3

III

3,4

5,6

1,2

 

 

B182,R4

Block-1

Mindaye Sh

SoAn3093

Development Anthropology

3

III

 

7,8

5,6

7,8

 

B182,R4

 Block 1

Ayele T.

SoAn3121A

Designing Proposal, and Reviewing Literature

2

III

 

1,2

 

 

 

 B182 R4

Parallel

Gebeyehu M.

 

Civic and Ethical Studies

3

III

1,2

 

 

5

 

B182R4

Parallel

Nafkot

 

II Year, Semester I

SoAn2051

Ethnography of Ethiopia

3

Anth II

 5,6

 

3,4

1,2

 

B182 R4

Block 1

Mareshet K.

SoAn2052

Ethnography of Africa

3

Anth II

 5,6

 

3,4

1,2

 

B182 R4

Block 2

Kumelachew.S

SoAn2131

Introduction to Archaeology

3

Anth II

 

3,4

5,6

7,8

 

B182 R4

Block 2

Dr. Gedef

Psyc2161

 

Introduction to Social

Psychology

3

Anth II

7,8

 

 7

 

 

B182 R4

Se. based

Dr Yohanis

CoSc2181

Introduction to

Computer science

3

Anth II

 

 

 

6

1,2

B182 R4

Se. based

 

TBA

STAT2016

Int. to Statistics

 

3

Anth II

 

 

 8

 

3,4

B182 R4

Se. based

Mengistu

                             

MA in Social Anthropology

Course Code

Course Title

Cr.Hr

Year

Mon.

Tues.

Wed.

Thur.

Fri.

Room

Duration

Instructor

SoAn 5021

Anthropology of Religion

3

I

1,2

 

3,4

5,6

 

R12

Block 1

Dr.Santosh M.

SoAn 5013

Ethnographic analysis

3

I

3,4

 

1,2

 

1,2

R12

Block 2

Brehane A.

SoAn 5011

Theories in Anthropology

3

I

 

1,2

5,6

 

5,6

R12

Block 1

Ayele T.

SoAn 50012

Research Methods in Anthropology

3

I

5,6

1,2

 

3,4

 

R12

Block 2

Dr. Aschalew A.

 MA in Sociology

Code

Course Title

Cr.Hr

Year

Mon.

Tues.

Wed.

Thur.

Fri.

Room

Duration

Instructor

Soci5011

Sociological Theories

3

I

3,4

3,4

 

3,4

 

R12

Block 1

Gebeyehu M.

Soci5021

Social Research Methods

3

I

5,6

 

1,2

1,2

 

R12

Block 1

Dr. Aschalew A

Soci5022

Quantitative and Qualitative Data Analysis

3

I

1,2

3,4

 

5,6

 

R12

Block 2

Dr. Dawit A.

Soci5031

Medical Sociology

3

I

 

5,6

3,4

1,2

 

R12

Block 2

Dr. Santosh M.

 

2. Department of History and Heritage Management 

Program: BA in History and Heritage Management

 

Year II, Semester I

 

 

 

 

 

 

Cr.hr

 

 

 

Inct1011

Information and Communication Technology

 

 

 

3,4,

7,8

 

2 lec.1Lab

 

Parallel

TBA

HiHm2031

Early History of Africa to 1500

 

7,8

1,2

1,2

 

 

3

B185 R1

Block 1( 4weeks)

Dr.Wagaw.

HiHm2032

Africa and the Outside World, 1500-1850s

1,2

5,6

1,2

1,2,3,4

 

 

3

B185 R1

Block 2( 4weeks)

Solomon A.

HiHm2033

Africa from Colonialism to Independence, 1850s-1960s

1,2

5,6

1,2

3,4

 

 

3

B185 R1

Block 3( 4weeks)

Daniel W.

HiHm2034

Change and Continuity in the History of Africa since Independence (Since 1960s)

1,2

 

1,2

6,7

 

 

2

B185 R1

Block 4( 4weeks)

Daniel W.

HiHm2035

History of the Nile Basin

3,4

7,8

3,4

3,4

 

 

2

B185 R1

Block 4( 4weeks)

Ayenew S 

HiHm2036

Major Issues in contemporary Africa

5,6,7,8

7,8

3,4

1,2

 

 

3

B185 R1

Block 3( 4weeks)

Geremew E

HiHm2037

Historical Research Methods I

 

1,2,

 

 

 

 

2

B185 R1

Parallel

Dr.Tigab B.

 

Year III, Semester I

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HiHm2048

Global Developments since 1945

3,4

 

3,4

5,6

 

5,6,

 

3

B185 R1

Block 1( 4weeks)

Geremew E

HiHm3051

Introduction to Archaeology

7,8

3,4

3,4

7,8

 

3,4

 

3

B185 R1

Block 2( 4weeks)

Dr. Gedef A.

HiHm3052

Archaeology of Ethiopia and the Horn

 

3,4

5,6

5,6

 

1,2,3,4

 

3

B185 R1

Block 3( 4weeks)

Asrat A.

HiHm3053

Introduction to Heritage Conservation and Management

 

3,4 & 5,6

5,6

 

3,4

 

 

 

3

B185 R1

Block1( 4 weeks)

Dr Gedef

HiHm2049

Historical Research Methods II

 

 

7,8

 

 

 

2

B185 R1

Parallel

Mr.Daniel M.

HiHm3055

Introduction to Museology

3,4

 

 5,6

5,6

 

 

2

B185 R1

Block 2( 4weeks)

Mr. Tarekegn A./ Dr. Abebe

HiHm3057

Introduction to Tourism

5,6

3,4

5,6

 

1,2,3,4

 

3

B185 R1

Block4( 4 weeks)

Mrs. Silas W.

 

Subject Area Methodology I

 

 

 

 

 

 

 

4

 

Block(8weeks)

Mr. Ayenew S.

 

 Program: BED in History

 

Year II, Semester I

Cr.hr

 

 

 

Hist 211

History of Ethiopia and the Horn, 1527-1855

 

7,8

 

 

5,6

 

 

3

B190 R1

Parallel

Ms.Fikirte M.

Hist 221

Africa and the Outside World, 1500-1850s

 

 

2,3,4

 

 

 

 

3

B190 R1

Parallel

Solomon A.

Hist 241

Introduction to the Archaeology of Ethiopia and the Horn

 

3,4

 

 

 

 

 

2

B190 R1

Parallel

Asrat A.

CEEd.231

Constitution and Constitutional Development: Ethiopian Focus 

 

5,6

 

 

 

1

 

3

B190 R1

Parallel

Getahun K.

Tecs 211

Curriculum Studies

 

 

 

 

3,4

7

 

3

B190 R1

Parallel

Dr.Tadese Melese

Psyc 221

Educational Psychology

 

 

8

1,2

 

 

 

3

B190 R1

Parallel

Abera K

Incl 241

Inclusive Education

 

 

 

 

1

5,6

 

3

B190 R1

Parallel

Amsale

        Year III, Semester I

Hist 311

History of Ethiopia and the Horn,1935-1991

 

7,8

 

 

5,6

 

 

4

B190 R1

Parallel

Dr.Tigab B. 

Hist 321

Africa and the Colonial Experience,1850s-1960s

 

 

2,3,4

 

 

 

 

4

B190 R1

Parallel

Mrs.Silas W.

 

CEEd.221

Foundation of democracy and democratic system: Ethiopian Focus

 

 

3,4

 

 

 

 

 

3

B190 R1

Parallel

Kefale B.

Hist 351

Subject Area Methods I (Major)

 

5,6

 

 

 

1

 

3

B190 R1

Parallel

Ayele T.

CEEd.381

Subject Area Methods (Minor)

 

 

 

 

3,4

7

 

2

B190 R1

Parallel

Tefera A.

Tecs 311

Teaching in a Multicultural Setting

 

 

8

1,2

 

 

 

2

B190 R1

Parallel

Kassa Gulie

Edpm 331

School and Society

 

 

 

 

1

5,6

 

2

B190 R1

Parallel

Dr Desalegn

                                                    

Civics and Ethical Education (BED Year II: Semester I)                                                

Course Code

Course Title

Block

Cr.Hr

Mon

Tues

Wed

Thur

Fri

Room

Instructor

Hist 221

History of Ethiopia and the Horn 1527-1855

Parallel

3

5,6

 

 

 

2

B182R2

Fikirte M.

Hist. 231

History of Africa to 1850s

Parallel

3

 

7,8,9

 

 

 

B182R2

Dr. Abebe

 Civic and Ethical Education (BED Year III Semester I) 

Course Code

Course Title

Block

Cr.Hr

Mon

Tues

Wed

Thur

Fri

Room

Instructors

Hist 342

Survey of World History to 1850s

Parallel

3

 

 

 

1,2,3

 

B182R2

Daniel M

Hist 351

Subject Area Method (Minor)

Parallel

2

 

1,2

 

 

 

B182R2

Ayele T.

 MA IN HISTORY (Regular)

C. Code

History I

Mo

Tu

We

Th

Fr

Cr

B&R

 

 

Hist-511

Peoples and cultures in the Abay Basins and the Western Border Lands

6-8

 

 

 

 

3

Joco28

 

Dr. Temesgen

Enla-541

English for Research Purpose

 

1-3

 

 

 

3

Joco28

 

TBA

Hist-521

Historiography and Advanced Historical Methodology

1-3

 

 

 

 

3

Joco28

 

Prof Shumet

Hist-531

Relation Among the Nile Basin Countries since the 19th century

 

5-7

 

 

 

3

Joco28

 

Dr. Wagaw

 PhD in History First Year 

Course Code

Course Title

Credit Hours

 

Hist. 701

Advanced Historical Methodology

4

Prof Shumet

Hist. 711

Issues on Medieval Ethiopia

4

Dr Temesgen

       3. Department of Geography and Environmental Studies 

                                                                                                    Geography MSC

 

Co. No.

Course title

Cr hr

Year

Mond

Tues

Weds

Thursd

Friday

Sat

Sun

Room

instructors

 

GeES 601

Principles of GIS

3

I

3,4

 

5

 

 

 

 

R-23

Mulugeta N

 

GeES 603

Quant. Methods in Geog

3

I

 

1,2

3

 

 

 

 

R-10

Sileshi

 

GeES 605

Research Methods in Geography

3

I

 

 

1,2

 

3

 

 

R-10

Dr.Mesfin

 

GeES 607

Philosophy of geographic studies

2

I

 

 

 

 

 

 

1,2

 

 

R-10

Fesseha H

 

GIS Msc 1st  Regular

 

 

Geis  631

Principles of GIS

3

I

1,2

 

3,4

 

 

 

 

 R-24

Mulugeta N

 

Geis 633

Principles of remote sensing

3

I

3,4

1,2

 

 

 

 

 

R-24

Tegegn

 

Geis 635

Principles of data base

3

I

 

3,4

1,2

 

 

 

 

R-24

DrTesefa

 

Geog 617

Dynamics of the earth’s environment

3

I

 

 

 

1,2

3

 

 

R-24

Dr. Mihrete

 

 

 

 

 

GIS program extension(1st Year)

 

Geis 631

Principles of GIS

3

I

 

 

 

 

 

 

1,2,3

R-23

Mulugeta N

 

Geis 633

Principles of remote sensing

3

I

 

 

 

 

 

1,2,3

 

R-23

Tegegn

 

 

GIS extension ( 2nd  year Geography group)

 

Co. No.

Course title

Cr hr

Year

Mond

Tues

Weds

Thursd

Friday

Sat

Sun

Room

instructors

 

Geog 617

Dynamics of the earth’s environment

3

II

 

 

 

 

 

1,2,3

 

R-10

Dr. Mihrete

                                                             

GIS Regular (2nd year)

Geis 739

Msc Thesis

6

II

 

 

 

 

 

 

 

R-23

staff

Geis  719

Seminar on selected topics

1

II

2

 

 

 

 

 

 

R-23

Dr. Arega

 

 

 

PhD program Regular

GeES 801

Seminar on advanced research methods

3

I

1,2

 

3

 

 

 

 

PhD class

DrArega B

GeES 804

GIS and RS

3

I

3,4

 

 

1,2

 

 

 

PhD class

Dr Daniel A

GeES 803

Seminar  on climate change mitigation and adaptation strategies

2

I

 

 

 

 

1,2

 

 

PhD class

TBA

                               

 

                       Population MSC

Co. No.

Course title

Cr hr

Year

Mond

Tues

Weds

Thursd

Friday

Sat

Sun

Room

instructors

POPS 5011

Population Analysis

4(2lec & 2lab)

I

3,4

 

 

5

 

 

 

R 10

 Dr. Amare

POPS 5012

Statistics and Computing for population studies

 

3(2lec & 1lab)

I

 

 

 

3

4,5

 

 

R 10

Sileshi

POPS 5021

Population, Resources, Development and Environment

3

I

 

6

5.6

 

3

 

 

R 10

Fesseha

POPS 5022

Population Theories and policies

 

3

I

5,6

5

 

 

 

 

 

R 10

Dr. Amare

  Geography MA 2nd  Regular

Geis 628

Land evaluation &Land use planning

3

II

M

T

W

Th

Fr

Sat

Sun

Room

Mesfin A

 

 

 

 

 

 

2&3

2

 

 

 

R-10

 

 FIRST Semester Class Schedule for GeES Undergraduate Students

Year

Course Code

Course Title

Cr.Hr

Mon

Tue

Wed

Thur

Fri

Room

Duration

Name of Instructor

 

GeEs 2041

Introduction to surveying

3

3,4

 

5,6

3,4

 

B-182 R-1

Block 1

Bekele B

 

GeEs 2042

Cartography & Map reading

3

 

5,6

 

3,4

7,8

B-182 R-1

Block-2

Amene

 

 

 

II

Gees 2051

Introduction to Economic geography

3

3,4

 

1,2

 

5,6

B-182 R-1

Block-1

Birhanu M

Gees 2052

Economic Geography of Ethiopia

3

 

3,4

 

5,6

3,4

B-182 R-1

Block-2

Ergo B

Gees 2054

Geography of transport & Development

3

 

3,4

5,6

 

3,4

B-182 R-1

Block-1

Teshome B

Gees 2053

Geography of Tourism & Development

3

 

5,6

1,2

 

5,6

B-182 R-1

Block-2

Zelalem Y

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

III

Gees 3084

Terrain analysis & land use planning

3

 

3,4

 

1,2

3,4

B-182 R-2

Block 2

Melkamu W

Gees 3085

Land administration

3

 

1,2

 

3,4

1,2

B-182 R-2

Block 2

 Dr. Teshome T

Gees 3091

Urban Geography

3

 

3,4

 

5,6

1,2

B-182 R-2

Block 1

Gashaw T

Gees 3082

Fundamentals of GIS

3

3,4(190 R2)

7,8

 

1,2

 

B-182 R-2

Block 1

Biniam S

Gees 3083

Applied GIS

3

1,2(190 R2)

7,8

 

7,8

 

B-182 R-2

Block 2

Yibeltal

Gees 3081

Fundamentals of  remote sensing

3

5,6(190 R2)

5,6

 

7,8

 

B-182 R-2

Block 1

Yibeltal A

 

 

FIRST Semester Class Schedule for Geography Education Undergraduate Students

Year

 

 

 

II

Course Code

Course Title

Cr.Hr

Mon

Tue

Wed

Thur

Fri

Room

Instructor

Tecs 331

School and Society

2

 

 

 

 

 

 

Birhanu Kefyalew

Geog221

Quantitative methods in Geography

3

 

3

4

 

1

B-190 R-2

Shiferaw A

Geog223

Introduction to Cartography

3

 

5

1

1

 

B-190 R-2

G/medhin

Geog201

 Soil Geography

3

 

4

3

5

 

B-190 R-2

Tatek B

Econ241

Microeconomics I

3

 

7

2

2

 

B-190 R-2

Worku

Psyc221

Educational Psychology

3

 

1

6

 

2

B-190 R-2

Abera K.

Tecs 211

Curriculum Studies

3

 

2

5

3

 

B-190 R-2

Dr Asnake

 4. Department of Political Science and International Studies 

Civics and Ethical Studies (Year II Semester I)

Course Code

Course Title

Block

Cr.Hr

Mon

Tue

Wed

Thu

Fri

Room

 

Instructor

CEST 2041

Socio-cultural Systems and Multiculturalism in Ethiopia

Block 1

5

1,2

5,6

1,2

3,4

3,4

B182R1

Nafkot S

CEST 2042

Federalism and Local Government: Ethiopian Focus

Block 2

5

3,4

7,8,9

5,6

7,8,9

 

B182R1

Taye D

CEST 2043

Conflict and Conflict Resolution: Ethiopian Focus

Block 2

4

1,2

5,6

1,2

3,4

 

B182R1

Anteneh T

CEST 2044

Constitution and Constitutional Development: Ethiopian Focus

Block 1

6

3,4

7,8,9

5,6

7,8,9

3,4

B182R1

Getahun K

 Civics and Ethical Studies (Year III Semester I)

Course Code

Course Title

Block

Cr.Hr

Mon

Tues

Wed

Thur

Fri

Room

Instructor

CEST 3061

Introduction to International Relations

Block1

3

7,8,9

1,2

9

 

 

B182R1

Mr. Solomon K

CEST 3062

International Law and International Organizations

Block 1

4

5,6

3,4

7,8

 

1,2

B182R1

Mr. Endalkachew B

CEST 3063

Survey of African Socio-Political systems and Dynamism

Block 1

3

 

 

3,4

1,2

5,6

B182R1

Embiale B

CEST 3064

Regional Cooperation and Integration

Block2

3

7,8,9

1,2

9

 

 

B182R1

Tefera A

CEST 3065

Politics in the Horn of Africa

Block 2

3

5,6

3,4

7,8

 

 

B182R1

Helen G

CEST 3066

Ethiopian Foreign Policy and Diplomacy

Block2

3

 

 

3,4

1,2

5,6

B182R1

Nigusie

                         

Civics and Ethical Education (Year II: Semester I)

Course Code

Course Title

Block

Cr.Hr

Mon

Tues

Wed

Thur

Fri

Room

Instructor

CEED 221

Foundations of Democracy and Democratic System

Parallel

3

1,2

 

 

6

 

B182R2

Kefale B

CEED 231

Consti. & Constitutional Dev’t: Ethiopian Focus

Parallel

3

 

3,4

 

 

1

B182R2

Getahun K

Hist 221

History of Ethiopia and the Horn 1527-1855

Parallel

3

5,6

 

 

 

2

B182R2

Fikirte M

Hist. 231

History of Africa to 1850s

Parallel

3

 

7,8,9

 

 

 

B182R2

Dr. Wagaw

Psyc221

Educational Psychology

Parallel

3

 

 

7,8,9

 

 

B182R2

Melkam

Tecs 211

Curriculum Studies

Parallel

3

 

 

 

7,8,9

 

B182R2

Yibeltal A

In1241

Inclusive Education

Parallel

3

 

 

3,4

5

 

B182R2

Tsehaynesh

                                                    Civic and Ethical Education (Year III Semester I)

Course Code

Course Title

Block

Cr.Hr

Mon

Tues

Wed

Thur

Fri

Room

Instructors

CEED 331

Conflict Management and Peace Building

Parallel

3

3,4

 

 

 

3

B182R2

Mr. Anteneh

 

CEED 341

Development Theories and Dynamics

Parallel

3

7,8,9

 

 

 

 

B182R2

Dr. Belachew

CEED 381

Subject Area Methods I (Major)

Parallel

3

 

 

5,6

4

 

B182R2

Mr. Desalew M

Hist 342

Survey of World History to 1850s

Parallel

3

 

 

 

1,2,3

 

B182R2

Daniel M

Hist 351

Subject Area Method (Minor)

Parallel

2

 

1,2

 

 

 

B182R2

Ayele T

Edpm 331

School and Society

Parallel

2

 

 

1,2

 

 

B182 R2

Dr Desalegn

Tecs 311

Teaching in Multicultural Society

Parallel

2

 

5,6

 

 

 

B182R2

Bizu K

                                                  BA Political Science and International Studies (Year III Semester I)

Course Code

Course Title

Block

Cr.Hr

Mon

Tues

Wed

Thur

Fri

Room

Instructors

PSIR2031

Qualitative Research Methodology in Political Science and International Relations

Block I

3

3,4

1,2

3,4

 

 

B190R1

Mr. Chalachew T

PSIR2041

Introduction to International Relations

Block I

3

1,2

3,4

1,2

 

 

B190R1

Mr. Solomon K

PSIR2042

International Law for Political Scientists

Block II

3

1,2

3,4

1,2

 

 

B190R1

Mr. Endalkachew B

PSIR2043

International Organizations

Block II

3

3,4

1,2

3,4

 

 

B190R1

Mr. Endalkachew B

PSIR2044

Foreign Policy and Diplomacy

Parallel

3

7,8,9

 

 

 

 

B190R1

Mr. Nigusie

PSIR2045

Topics in International Relations

Parallel

3

 

7,8,9

 

 

 

B190R1

Mr. Solomon

 

MA Peace and Conflict Studies (Year I Semester I)

Course Code

Course Title

Block

Cr.Hr

Mon

Tues