Students

Students, as adult learners, shall have the roles and responsibilities to:

  1. Understand clearly the requirements of the program;
  2. Develop their own personal learning and achievement plans in their course of studies;
  3. Develop mutually satisfactory and productive relationship with developmental plans;
  4. Keep personal record targets, plans and specific goals and the outcomes of their meetings with their advisors.
  5. Duties and responsibilities of Peer Led team learning Groups
    1.   Prepare peer led Group Plan
    2. Studying and doing assignments according to the Plan
    3. Holding debate and discussion in class room
    4.  Providing report to the mentor
    5.   Providing un answered questions to the subject teacher or Mentor
    6.  Developing culture of team work
    7. Resolving disputes peacefully that may occur among members of the group
    8. The Leader has responsibility to facilitate and motivate group members
    9.   Check whether the courses graduate and professional profile achieved or not
    10. FACULTY OF SOCIAL SCIENCES STUDENTS PEER  lED tEAM LEARNING GROUPS

      Department

      Year of Study

      Number of Groups/teams

      Total

       

      Social Anthropology

      1

      5

      18

      2

      7

      3

      6

      Civics and Ethical studies

      1

      6

      18

      2

      7

      3

      5

      Geography and Environmental Studies

      1

      6

      17

      2

      6

      3

      5

      History and Heritage Management

      1

               5

      15

      2

      6

      3

      4

       

      Total students’ Team

      68

      Social Science faculty

       

      Social Anthropology

      Year

      Peer Group

      Name of Peer G. Members

      Responsibility

      Mentor’s Name

      Academic Advisor’s name

      Programme Representative’s Name

      1

      1

      YOHANNSE

      WENDESEN

      Group Leader

      Moges G/egziabher

      Moges G/egziabher

      AyeLe Tamene

       

      HABTAMU

      DERSO

       

       

       

       

       

      HULAGER

      YOHANNES

       

       

       

       

       

      ADANECH

      BELAY

       

       

       

       

       

      TEDY

      NURI

       

       

       

       

       

      KASSAW

      YIDEG

       

       

       

       

       

      2

      HABTAMU

      WOCHEFO

      Group Leader

       

       

       

       

      MITIKU

      HAILU

       

       

       

       

       

       

      SEYFEDIN

      NURSEMA

       

       

       

       

       

       

      TAFERE

      LIJALEM

       

       

       

       

       

       

      HONELEGN

      DEGAFE

       

       

       

       

       

       

       

      Gezahegn

      Baheru

       

       

       

       

       

       

      3

      YOSEPH

      LEIMABO

      Group Leader

       

       

       

      YOKABD

      GETANEH

       

       

       

       

       

       

      ABRAHAM

      MOLLA

       

       

       

       

       

       

      BEYAN

      AME

       

       

       

       

       

       

      KEDIR

      ABDELA

       

       

       

       

       

       

      HIRUY

      MATEBIE

       

       

       

       

       

       

      4

      GENET

      HUNEGNAWU

      Group   Leader

       

       

       

       

      ABEBE

      LEUL

       

       

       

       

       

       

      AHMED

      ADEM

       

       

       

       

       

       

      ABAS

      ADEM

       

       

       

       

       

       

      HABTAM

      SIRAKE

       

       

       

       

       

      BETELIHEM

      TADESSE

       

       

       

       

       

      5

      GETE

      SHUMETE

      Group Leader

       

       

       

       

      YUSUF

      ALEMU

       

       

       

       

       

       

      NEGASH

      TESSEMA

       

       

       

       

       

       

      MATIAS

      KEBEDE

       

       

       

       

       

       

      BAZEZEW

      ESHETU

       

       

       

       

       

       

      GEDIYON

      GETACHEW

       

       

       

       

       

       

      Social Science faculty

       

      Mentor’s Name

      Academic Advisor’s name

      Programme Representative’s Name

       

      Social Anthropology

      Year

      Group

      Name of Peer G. Members

      Responsibility

      2

      1

      Betelehem Mesfin

      Group Leader

      Birhane Alemu

      Birhane Alemu

      Ayele Tamene

       

       

      Kasim Abdoshe

       

       

       

       

       

       

      Million Kassa Bekele

       

       

       

       

       

       

      Eliyas Osman Abdi

       

       

       

       

       

       

      Semira Abrar Kedir

       

       

       

       

       

       

      Aster Sitotaw

       

       

       

       

       

      2

      Minychel Ambelu

      Group Leader

       

       

       

       

       

      Awel Beshir Nebi

       

       

       

       

       

       

      Asnake Tadesse Wubu

       

       

       

       

       

       

      Abinet Abebe

       

       

       

       

       

       

      Ebestie Amare Ayal

       

       

       

       

       

       

      Yisahak Gezahagn

       

       

       

       

       

      3

      Jerry Daba Teklu

      Group Leader

       

       

       

       

      Kibrom Shushay

       

       

       

       

       

      Meseret Getnet

       

       

       

       

       

      Bezawit Endeshaw

       

       

       

       

       

      Tekilu Yakob Kalo

       

       

       

       

       

      Wondmalem Esayas

       

       

       

       

       

      4

      Lili Tsegaye

      Group Leader

       

       

       

       

      Melaku Asebe

       

       

       

       

       

      Kidus Yohannes

       

       

       

       

       

      Demeku Kassaw

       

       

       

       

       

      Abdulmali Lali

       

       

       

       

       

      Metasebia Ayalew

       

       

       

       

       

      Endale Timo Leja

       

       

       

       

       

      5

      Zerihun Assefa

      Group Leader

       

       

       

       

      Anteneh Arche

       

       

       

       

       

      Kinfegebrel Tsegaye

       

       

       

       

       

      Selamawit Gubena

       

       

       

       

       

      Woletesadik Alemu

       

       

       

       

       

      Genet Abebe

       

       

       

       

       

      Abreham Assefa

       

       

       

       

       

      6

      Amanuel Setegn

      Group Leader

       

       

       

       

      Essa Mohammed

       

       

       

       

       

      Margeta Dagafa

       

       

       

       

       

      Neimiya Abrham

       

       

       

       

       

      Kalkidan Kassahun

       

       

       

       

       

      Endalkachew Endeshaw

       

       

       

       

       

      7

      Workineh Simachew

      Group Leader

       

       

       

       

      Angesome G/egziabher

       

       

       

       

       

      Mahider Hailu

       

       

       

       

       

      Feikertemariam Zeleke

       

       

       

       

       

      Zenawi Muluneh

       

       

       

       

       

      Abdulaziz Babo

       

       

       

       

       

      Social Science faculty

       

      Mentor’s Name

      Academic Advisor’s name

      Programme Representative’s Name

       

      Social Anthropology

      Year

      Group

      Name of Peer G. Members

      Responsibility

      3

      1

      Nahom Girma

      Group Leader

      Ayele Tamene

      Ayele Tamene

      Ayele Tamene

       

       

      Biniam Tesfameskel

       

       

       

       

       

       

      Gebretsadik Berihun

       

       

       

       

       

       

      Seble Sife Ali

       

       

       

       

       

       

      Weynshet Yesitla

       

       

       

       

       

      2

      Mulugeta Teklemine

      Group Leader

       

       

       

       

       

      Daniel Nigusu

       

       

       

       

       

       

      Tsegezeab Tewolde Weldetnsae

       

       

       

       

       

       

      Hamame Berhanu Weldgiorgis

       

       

       

       

       

       

      Marta Abebe Shemeles

       

       

       

       

       

      3

      Eyerusalem Hailu

      Group Leader

       

       

       

       

       

      Marta Getachew

       

       

       

       

       

       

      Tewodros Gezahagn

       

       

       

       

       

       

      Amanuel Ogbu Fessehaye

       

       

       

       

       

       

      Daniel Tadesse

       

       

       

       

       

       

      Tsion Daniel

       

       

       

       

       

      4

      Marshet Kebede

      Group Leader

       

       

       

       

       

      Ayalew Alemu

       

       

       

       

       

       

      Selamawit Shewalw

       

       

       

       

       

       

      Yonas Kassaye

       

       

       

       

       

       

      Malik Yibgeta

       

       

       

       

       

      5

      Solomon Rezene

      Group Leader

       

       

       

       

       

      Bethlehem Bonja

       

       

       

       

       

       

      Tigist Girmay

       

       

       

       

       

       

      Asmorom Tesfamariam

       

       

       

       

       

       

      Abdu Selam Awel

       

       

       

       

       

      6

      Rahel Wolde

      Group Leader

       

       

       

       

       

      Bezawit Zinaye

       

       

       

       

       

       

      Michael Fisehaye

       

       

       

       

       

       

      Wudu Wondimu

       

       

       

       

       

       

      Woyneshet Mekuria

       

       

       

       

       

       

      Zemenu Reta

       

       

       

       

                                       

      Social Science faculty

           

      Civics and Ethical Studies

             

      Year

      Peer Group

      Name of Peer G. Members

      Responsibility

      Mentor’s Name

      Academic Advisor’s name

      Programme Representative’s Name

      1

      1

      HELEN

      GIRMAY

      Group Leader

      Haftom Bayu

      Haftom Bayu

      Frew Yirgalem

       

      Muhammed

      Zeyinu

       

             

      FIREHIWOT

      EYOB

       

             

      ABEBE

      AWLEW

       

             

      SEID

      ESHETU

       

             

      Yengusie

      Kassa

       

       

           

       

       

      2

       

       

      Group Two

       

      Group Leader

           

       

      Solomon

      ESHETU

       

       

           

       

      WUBE

      NIGUSSE

       

       

           

       

      ADDISU

      SISAY

       

             

       

      ABRAHAM

      GEMED

       

             

       

      ETABEZ

      ADALE

       

       

           

       

      GETNET

      ZEWDU

       

       

           

       

       

      3

       

       

       

       

      Group Three

       

       

             

       

      FEYISA

      GIRMAYE

      Group Leader

           

       

      MELESE

      ABEBE

       

             

       

      KENIZIE

      Siraj

       

       

           

       

      Abebu

      Wubale

       

             

       

      TATEK

      TAREKGNE

       

             

       

      Mestayet

      Tarekegn

       

             

       

       

      4

       

       

       

       

       

       

      Group Four

       

       

             

       

      MASTEWAL

      WALELGN

      Group Leader

           

       

      GETENET

      NIGUSSIE

       

       

           

       

      DERSO

      TEGEGNE

       

       

           

       

      BEDILU

      GIZAW

       

             

       

      MASTEWAL

      Workineh

       

             

       

      Misganaw

      TEFERA

       

             

       

       

      5

       

       

      GROUP Five

       

       

             

       

      EYASU

      ABEBE

      Group Leader

           

       

      LIBAN

      DULACHA

       

             

       

      YITBARK

      ALEMU

       

             

       

      AYANA

      MINALE

       

             

       

      WORKU

      MEKONENN

       

             

       

      6

      Group Six

       

       

       

       

       

       

       

      SEMAN

      OUSMAN

      Group Leader

       

       

       

       

      KASSU

      KEBEDE

       

       

       

       

       

       

      SISAY ZELEKE

      ZELEKE

       

       

       

       

       

       

      LEGESE

      GETAHUN

       

       

       

       

       

       

      MELESE

      GEBEYEHU

       

       

       

       

       

       

       

      Yekaba

       

       

       

       

       

       

                         

       

      Social Science faculty

       

       

       

         

      Civics and Ethical Studies

                 

      Year

      Peer Group

      Name of Peer G. Members

      Responsibility

      Mentor’s Name

      Academic Advisor’s name

      Programme Representative’s Name

         

      2

      1

      Asimamaw Denekew

      Group Leader

      Mohammed Yimam

      Mohammed Yimam

      Frew Yirgalem

         

       

      Muluken Encchalew

       

       

       

       

         

       

      Getaye Ayele Kassie

       

       

       

       

         

       

      Guzguz Wunetu Kassaw

       

       

       

       

         

       

      Mohammed Seid

       

       

       

       

         

       

      Samuel Tesfa Disassa

       

       

       

       

         

       

      2

      Group   2

       

       

       

       

         

       

      Birara Muche

      Group Leader

       

       

       

         

       

      Dereje Damena

       

       

       

       

         

       

      Mezgebu Worku

       

       

       

       

         

       

      Simegnat Getahun

       

       

       

       

         

       

      Teju Demise Bayu

       

       

       

       

         

       

      Teshome Haile

       

       

       

       

         

       

      3

      Group Three

      Group Leader

       

       

       

         

       

      Tesfaye Shitie

       

       

       

       

         

       

      Mengistu Beyene

       

       

       

       

         

       

      Taye Belay Mekonnen

       

       

       

       

         

       

      Shibire Nigussie Fisha

       

       

       

       

         

       

      Mesfin Tesfay Sbhat

       

       

       

       

         

       

      Beletech Wolde

       

       

       

       

         

       

      4

       

       

       

       

      Group Four

      Group Leader

       

       

       

         

       

      Bezualem Ashagrie

       

       

       

       

         

       

      Zewdu Mulu Getie

       

       

       

       

         

       

      Alamrew Chekol T

       

       

       

       

         

       

      Aynalem Tsegaye

       

       

       

       

         

       

      Assrie Gashaw

       

       

       

       

         

       

      Getachew Alemnew

       

       

       

       

         

       

      Mebtu Takele

       

       

       

       

         

       

       

      5

       

       

       

       

      Group Five

       

       

       

       

         

       

      Desalegn Kuma

      Group Leader

       

       

       

         

       

      Tegegne Fikade

       

       

       

       

         

       

      Meseret Mequanint

       

       

       

       

         

       

      Belsti Andualem

       

       

       

       

         

       

      Usman Ali

       

       

       

       

         

       

      Belay Alemu

       

       

       

       

         

       

       

      6

       

       

       

       

       

       

       

      Group Six

       

       

       

       

         

       

      Semahegn Abay

      Group Leader

       

       

       

         

       

      Ayenew Hassen Ali

       

       

       

       

         

       

      Dibekulu Meseret

       

       

       

       

         

       

      Markos Jebo Wachu

       

       

       

       

         

       

      Kelemu Amogne

       

       

       

       

         

       

      Belaynesh Terefe

       

       

       

       

         

       

       

      7

      Mesgie Kumlachew

      Group Leader

       

       

       

         

       

      Abdrehman Geta

       

       

       

       

         

       

      Yohannes Gobeze

       

       

       

       

         

       

      Temesgen Ayenew

       

       

       

       

         

       

      Amaru Adane Aklog

       

       

       

       

         

       

      Tariku Berihun Assefa

       

       

       

       

         

      Social Science faculty

       

       

           

      Civics and Ethical Studies

       

       

             

      Year

      Peer Group

      Name of Peer G. Members

      Responsibility

      Mentor’s Name

      Academic Advisor’s name

      Programme Representative’s Name

         

      3

      1

      Alelign Gedamu B

      Group Leader

      Taye Demisse

      Taye Demisse

      Frew Yirgalem

         

       

      Wubale Assefa Tadele

      Member

       

       

       

         

       

      Ashebir Geta Engida

      Member

       

       

       

         

       

      Nafkot Shawl Seyoum

      Member

       

       

       

         

       

      Mengistu Desalegn

      Member

       

       

       

         

       

       

      2

       

       

       

       Group Two

       

       

       

       

         

       

      Tadele Bikes

      Group Leader

       

       

       

         

       

      Gedefaw Wondie

      Member

       

       

       

         

       

      Negalign Zewide

      Member

       

       

       

         

       

      Senay Mekonen

      Member

       

       

       

         

       

      Workinesh Wondie

      Member

       

       

       

         

       

       

       

      3

       

       

       

      Group Three 

       

       

       

       

         

       

      Dawit Tekabe Wakie

      Group Leader

       

       

       

         

       

      Abebe Abeje Senedk

      Member

       

       

       

         

       

      Kedija Seyidi

      Member

       

       

       

         

       

      Assefa Alemu Tiruneh

      Member

       

       

       

         

       

      Timotewos Ayele

      Member

       

       

       

         

       

       

       

       

      4

       

       

       

          Group Four

       

       

       

       

         

       

      Begashaw Mitiku

      Group Leader

       

       

       

         

       

      Yenelign Chekle

      Member

       

       

       

         

       

      Muhaba Seid Mohammed

      Member

       

       

       

         

       

      Takele Bogale

      Member

       

       

       

         

       

      Muluken Alelign Me

      Member

       

       

       

         

       

       

       

       

       

      5

       Group Five

       

       

       

       

         

       

      Eyob Ge/bher

      Group Leader

       

       

       

         

       

      Kassa Worku

      Member

       

       

       

         

       

      Rebeka Beyene

      Member

       

       

       

         

       

      Abatech Abebe

      Member

       

       

       

         

       

      Tebarek Tenkir

      Member

       

       

       

         

       

      Tibebu Yirga

       

       

       

       

         

      Social Science faculty

       

       

       

         

      Geography and Environmental Studies

       

       

       

           

      Year

      Peer Group

      Name of Peer G. Members

      Responsibility

      Mentor’s Name

      Academic Advisor’s name

      Programme Representative’s Name

         

      1

      1

      YESHBER

      GIETIE

      Group Leader

      Biniyam Sisheber

      Biniyam Sisheber

      Dr. Abate Shiferaw

         

       

      BELETE

      MELESE

       

       

       

       

       

         

       

      TESFAYE

      EBABU

       

       

       

       

       

         

       

      TIGABU

      ESKEZIAW

       

       

       

       

       

         

       

      GADISA

      FEKEDA

       

       

       

       

       

         

       

       

       

       

       

       

       

       

         

       

      2

       

       

      Group Two

       

       

       

       

       

       

         

       

      Wallelign

      Arega

      Group Leader

       

       

       

         

       

      SEMIEN

      MIHRETU

       

       

       

       

       

         

       

      TSEHAYNEW

      OUSMAN

       

       

       

       

       

         

       

      SELEMUN

      Asgedom

       

       

       

       

       

         

       

      Amrudin

      AKMEL

       

       

       

       

       

         

       

      GIZAT

      YIDEG

       

       

       

       

       

         

       

      3

       

       

       

       

       

       

      Group Three

       

       

       

       

       

       

         

       

      Zimam

      Assefa

      Group Leader

       

       

       

         

       

      ANETSE

      HAILU

       

       

       

       

       

         

       

      KALKIDAN

      TAYE

       

       

       

       

       

         

       

      BERHAN

      SETIE

       

       

       

       

       

         

       

      HABITAMU

      ADEME

       

       

       

       

       

         

       

      ALEHEGN

      EYAYU

       

       

       

       

       

         

       

       

      Group Four

       

       

       

       

       

       

         

       

      4

      MOMINA

      JIBRIL

      Group Leader

       

       

       

         

       

      YESHEMAR

      DEMESEW

       

       

       

       

       

         

       

      Zemenu

      Mihret

       

       

       

       

       

         

       

      BISHAW

      DEMEKE

       

       

       

       

       

         

       

      ADUGNA

      AYANU

       

       

       

       

       

         

       

      CHALACHEW

      ALEMAYEHU

       

       

       

       

       

         

       

      5

      Group Five

       

       

       

       

       

       

         

       

      TADDELE

      KUMA

      Group Leader

       

       

       

         

       

      ZELALEM

      SEWNET

       

       

       

       

       

         

       

      TESFAHUNEGNI

      GEMECHU

       

       

       

       

       

         

       

      SILAMLAK

      GETA

       

       

       

       

       

         

       

      GOSSA

      KELKILE

       

       

       

       

       

         

       

      Tamrat

      Hassen

       

       

       

       

       

         

       

      6

      Group Six

       

       

       

       

       

       

         

       

      ASENAKCH

      ASRAT

      Group Leader

       

       

       

         

       

      MEKDES

      ABEBE

       

       

       

       

       

         

       

      ALEHEGN

      ABIE

       

       

       

       

       

         

       

      DEMEKE

      NEKUTIE

       

       

       

       

       

         

       

      ZENEBEW

      TEKESTE

       

       

       

       

       

         

       

       

       

       

       

       

       

       

       

         

      Social Science faculty

       

       

       

       

       

      Geography & Environmental Studies

       

       

       

       

         

      Year

      Peer Group

      Name of Peer G. Members

      Responsibility

      Mentor’s Name

      Academic Advisor’s name

      Programme Representative’s Name

         

      2

      1

      Wubneh Yohannes

      Group Leader

      Fisseha Hailu

      Fisseha Hailu

      Dr. Abate Shiferaw

         

       

      Yemsrach Desalegn

      Member

       

       

       

         

       

      Zegeye Zame Yale

      Member

       

       

       

         

       

      Temesgen Haile

      Member

       

       

       

         

       

      Messele Mulugeta

      Member

       

       

       

         

       

      Sinke Benti Busa

      Member

       

       

       

         

       

      2

      Group Two

       

       

       

       

         

       

      Getachew Sinku

      Group Leader

       

       

       

         

       

      Befekadu Assefa Ma

      Member

       

       

       

         

       

      Mulubrihan Alemayehu

      Member

       

       

       

         

       

      Yeshitila Yemane

      Member

       

       

       

         

       

      Desalew Enyew

      Member

       

       

       

         

       

      Achash Gebrie

      Member

       

       

       

         

       

      3

      Group Three

       

       

       

       

         

       

      Getahun Sisay

      Group Leader

       

       

       

         

       

      Earmias Dangarso

      Member

       

       

       

         

       

      Bosena Eshettie

      Member

       

       

       

         

       

      Solomon Berhanu

      Member

       

       

       

         

       

      Herya Legas

      Member

       

       

       

         

       

      Tetenkeke Yirga Menge

      Member

       

       

       

         

       

       

       

      4

      Group Four

       

       

       

       

         

       

      Afrasse Abate Deriz

      Group Leader

       

       

       

         

       

      Endalk Arega Molla

      Member

       

       

       

         

       

      Melesu Mengistu

      Member

       

       

       

         

       

      Muluaddis Tiruneh

      Member

       

       

       

         

       

      Mekbib Kibru

      Member

       

       

       

         

       

       

      Fasika Assefa Ayele

      Member

       

       

       

         

       

       

      5

       

       

       

       

       

      Group Five

       

       

       

       

         

       

      Measho Mesfin T

      Group Leader

       

       

       

         

       

      Bereket Wolde

      Member

       

       

       

         

       

      Abebayehu Yirga B

      Member

       

       

       

         

       

      Muruts Gebreslassie

      Member

       

       

       

         

       

      Andualem Demissie

      Member

       

       

       

         

       

      Beza Edmealem

      Member

       

       

       

         

       

       

      6

      Group Six

       

       

       

       

         

      Yeshiwondim Tigabu

      Group Leader

         

       

       

       

       

         

       

      Abdu Mehammed

      Member

       

       

       

         

       

      Ashenafi Ayansa

      Member

       

       

       

         

       

      Medina Erzkey

      Member

       

       

       

         

       

      Jemal Yimer

      Member

       

       

       

         

       

      Muluwork Mengesha

      Member

       

       

       

         

       

      Destaye Kassie

      Member

       

       

       

         
                                     

       

      Social Science faculty

           

      Geography & Environmental Studies

             

      Year

      Peer Group

      Name of Peer G. Members

      Group Leader’s Name

      Mentor’s Name

      Academic Advisor’s name

      Programme Representative’s Name

      3

      1

      Jemal Ahmed Seyid

      Group Leader

      Mefin Anteneh

      Mesfin Anteneh

      Dr. Abate Shiferaw

       

      Wubet Tayachew

      Member

       

       

       

       

      Bereket Petros Haile

      Member

       

       

       

       

      Medanit Demele

      Member

       

       

       

       

      Meseret Zewghe

      Member

       

       

       

       

      Mogese Mulat Haile

      Member

       

       

       

       

      2

       

       

       

      Group Two

       

       

       

       

       

      Niberet Melesse

      Group Leader

       

       

       

       

      Fitsum Dagne

      Member

       

       

       

       

      Genet Deme Begna

      Member

       

       

       

       

      Amelework Belew

      Member

       

       

       

       

      Daniel Teka Fekadu

      Member

       

       

       

       

      Ashenafi Mitiku

      Member

       

       

       

       

      3

       

       

       

      Group Three

       

       

       

       

       

      Kedir Alebel Teferie

      Group Leader

       

       

       

       

      Agezew Kassa

      Member

       

       

       

       

      Awet Zerai

      Member

       

       

       

       

      Mena Getachew

      Member

       

       

       

       

      Wubegzier Alehegn

      Member

       

       

       

       

      4

      Group Four

       

       

       

       

       

      Gojjam Messel

      Group Leader

       

       

       

       

      Mitiku Aschale

      Member

       

       

       

       

      Hailu Lemme

      Member

       

       

       

       

      Bezawit Samuel

      Member

       

       

       

       

       

       

       

      Mulatu Zegeye

      Member

       

       

       

       

      Woinshet Abraham

      Member

       

       

       

       

       

      5

      Group Five

       

       

       

       

       

      Jemal Mohammed

      Group Leader

       

       

       

       

      Kendu Tesema A

      Member

       

       

       

       

      Getassew Asseged

      Member

       

       

       

       

      Meharu Tamire

      Member

       

       

       

       

      Adugna Kehaliw

      Member

       

       

       

       

      Mahder Yirga Biru

      Member

       

       

       

      Social Science faculty

       

       

       

      History and Heritage Management

       

       

       

       

      Year

      Peer Group

      Name of Peer G. Members

      Responsibility

      Mentor’s Name

      Academic Advisor’s name

      Programme Representative’s Name

      1

      1

      RAHEL

      ABABI

      Group Leader

      Alemeu Asfaw

      Alemu Asfaw

      Asrat Araya

       

      ABEBE

      AYCHEW

       

       

       

       

       

       

      TAFERE

      SHUMET

       

       

       

       

       

       

      YONAS

      KENE

       

       

       

       

       

       

      HABTAMU

      YACOB

       

       

       

       

       

       

      2

      Group Two

       

       

       

       

       

       

       

      KASA

      DAGNAW

      Group Leader

       

       

       

       

      BIRTUKAN

      ABEBE

       

       

       

       

       

       

      MESFIN

      HERAMO

       

       

       

       

       

       

      BELACHEW

      REGASSA

       

       

       

       

       

       

      DEJEN

      TADELE

       

       

       

       

       

       

      3

      Group Three

       

       

       

       

       

       

       

      DIRIBA

      BOKI

      Group Leader

       

       

       

       

      TAKELE

      ENDALEMAW

       

       

       

       

       

       

      ADISU

      GADISA

       

       

       

       

       

       

      YONAS

      HAILU

       

       

       

       

       

       

      ROWA

      HANKAMO

       

       

       

       

       

       

      4

       

      Group Four

       

       

       

       

       

       

       

      ANMUT

      MOLLA

      Group Leader

       

       

       

       

      TADDESE

      ABEBAW

       

       

       

       

       

       

      ERETEBAN

      WONDIE

       

       

       

       

       

       

      ASTER

      MAMO

       

       

       

       

       

       

      MELKAMU

      MIHRET

       

       

       

       

       

       

      5

      Group Five

       

       

       

       

       

       

       

      NATNAEL

      ABERA

      Group Leader

       

       

       

       

      YAREGAL

      SYUM

       

       

       

       

       

       

      FIKIRTE

      GEBREHIWOT

       

       

       

       

       

       

       

      MEHARJI

      SISAY

       

       

       

       

       

       

       

      SINTAYHU

      ABDISA

       

       

       

       

       

       

       

      YONNA

      MULATIE

       

       

       

       

       

                         

       

      Social Science faculty

           

      History and Heritage Management

             

      Year

      Peer Group

      Name of Peer G. Members

      Responsibility

      Mentor’s Name

      Academic Advisor’s name

      Programme Representative’s Name

      2

       

      1

       

       

       

       

       

      Semira Selaman

      Group Leader

      Daniel Meseret

      Daniel Meseret

      Asrat Araya

       

      Abrham Bekele

      Member