You are here

2013 list of postgraduate applicants and entrance exam result

Bahir Dar University

2013 list of postgraduate applicants and enterance exam resul

 Name of program         PhD. In Aquatic & Wetlands Ecosystem Mgt 

NO Applicant full name  Sex Total  Sponsor   Decision  Official 
1 Aklilu Agidie M 86 EEFRI Accepted Submitted 
2 Getachew Fentaw M 77.8 Woldiya College of Teacher Accepted Submitted 
3 Abebaw Abayneh M 74.4 ANRS-Environment Authority Accepted Submitted 

Name of program      PhD. In Rural Development

NO Applicant full name  Sex Total  Sponsor   Decision  Official 
1 Assefa Abelneh Berhanu M 84.1375 BDU Accepted Submitted 
2 Genanew Agintew Brhanu M 84.215 Gondar University Accepted Submitted 
3 Selamawit Kassaw Amare F 74.5675 BDU Accepted Not Submitted 
4 Daniel Tihun Woldegiworgis M 72.09 ARARI Accepted Not Submitted 
5 Manale Andargie Embiale M 70.73 D/Markos University Accepted Not Submitted 
6 Mulugeta Awoke mebrat M 70.41 Woldia University Accepted Not Submitted 

Name of program      PhD. In Plant Pathology

NO Applicant full name  Sex Total  Sponsor   Decision  Official 
1 Melkamu Andargie Dagnew M 86.9 Bahir Dar University staff Accepted Not submitted 
2 Abebe Yilma Tasew M 85.62 Enjibara University Accepted Not submitted 
3 Asmamaw Kassahun Kassie M 81.76 Debre Tabor University Accepted Not submitted 
4 Seid Hussen Ahmed M 81.71 Mekdela Amba University Accepted Not submitted 

Name of program    PhD. In Plant Breeding

NO Applicant full name  Sex Total  Sponsor   Decision  Official 
1 Kidanemaryam Wagaw M 87.11 EIAR Accepted Not submitted 
2 Melkamu Elmyhun M 83.32 ARARI Accepted Not submitted 
3 Addisu Getahun M 79.18 Injibara University Accepted Not submitted 
4 Zinaw Dilnesaw M 78.82 Self Accepted Not submitted 
5 Mekonene Gebeyaw M 78.65 Mekdela Amba University Accepted Not submitted 

Name of program    PhD. In Agronomy

NO Applicant full name  Sex Total  Sponsor   Decision  Official 
1 Abebaw Tadele M 80 Bahir Dar University Accepted Not submitted 
2 Ayalew Atirsaw M 69.05 Debre Markos University Accepted Not submitted 

Name of program     PhD. In Soil Science

NO Applicant full name  Sex Total  Sponsor   Decision  Official 
1 Mulugeta Aytenew Ferede M 75.91 Debre Markos University Accepted Not submitted 
2 Abdulaziz Chanie Abebe M 71.86 Raya university Accepted Not submitted 
3 Tesfaye Bayu Zeleke M 70.56 Debre Markos University Accepted Not submitted 
4 Habtamu Tadele Belay M 70.44 Debre Markos University Accepted Not submitted 

Name of program     PhD. In Animal Genetics and Breeding 

NO Applicant full name  Sex Total  Sponsor   Decision  Official 
1 Tariku W/Yohannes M 76.84 Injibara University Accepted Not submitted 
2 Teshome Mulualem M 73.55 Debark University Accepted Not submitted 
3 Tezera Aderajew M 63.74 Lay Armachiho OoA Accepted Not submitted 

Name of program    PhD. In Animal Nutrition

NO Applicant full name  Sex Total  Sponsor   Decision  Official 
1 Messeret Molla F 90.39 Gondar University Accepted Not submitted 
2 Hunegnaw Abebe M 84.31 Wollo University Accepted Not submitted 
3 Melaku Menale M 84.22 Debretabor University Accepted Not submitted 
4 Minchyl Yegrem M 83.14 Debark University Accepted Not submitted 
5 Wubante Desyibelew M 82.5 Mekdela Amba University Accepted Not submitted 
6 Mulye Fekade M 80.95 Debark University Accepted Not submitted 
7 Berihun Kibret M 78.15 Mekdela Amba University Accepted Not submitted 
8 Lamesgin Atnaf M 76.63 Raya university Accepted Not submitted 

Name of program      PhD. In Horticulture

NO Applicant full name  Sex Total  Sponsor   Decision  Official 
1 Mekides Mekashaw F 74.1 Mekdela Amba University Accepted Not submitted 
2 Yebirzaf Yeshiwas F 89.14 Debremarkos University Accepted Not submitted 
3 Zigyalew Gashaw  M 79.54 Enjibara University Accepted Not submitted 
4 Tadila Getaneh Yitbarek F 79.75 BDU-ANRS Accepted Not submitted 

Name of program   PhD. In Soil Science

NO Applicant full name  Sex Total  Sponsor   Decision  Official 
1 Mulugeta Aytenew Ferede M 75.91 Debre Markos University Accepted Not submitted 
2 Abdulaziz Chanie Abebe M 71.86 Raya university Accepted Not submitted 
3 Tesfaye Bayu Zeleke M 70.56 Debre Markos University Accepted Not submitted 
4 Habtamu Tadele Belay M 70.44 Debre Markos University Accepted Not submitted 

Name of program    MSc. In Veterinary Public Health

NO Applicant full name  Sex Total  Sponsor   Remark Official 
1 Amsalework molla F 83.33 BDU (Staff) Accepted Not submitted 
2 Aschalew Ayisheshim M 80.9 MoA Accepted Not submitted 
3 Assefa Tayachew M 71.35 Self Accepted Not submitted 
4 Assefa Tilahun M 79.03 BDU talent Accepted Submitted 
5 Mullusew Gashaw M 86.35 BDU talent Accepted Not submitted 
6 Mullunesh Shitu F 80.6 BDU-ANRS Accepted Not submitted 
7 Kassa Demelash F 78 Self Accepted Not submitted 
8 Temesgen Sendekie M 91.63 BDU (Staff) Accepted Submitted 
9 Walelgn Yirdaw M 70.15 ANRS Livetock Res. & Devel. Accepted Not submitted 
10 Yalemwork Mulugeta F 60.8 BDU-ANRS Accepted Not submitted 
11 Dagmawi Ytbarek M 74.2 University of Gondor Accepted Not submitted 
12 Biruh Mebratu F 87.75 Mizan Tepi University Accepted Not submitted 
13 Getachew Ayine M 65.15 BDU-ANRS Accepted Submitted 
14 Mitin Gedamu F 68.23 BDU talent Accepted Not submitted 
15 Sewagegn Lamesgin M 71.73 BDU (staff) Accepted Not submitted 

Name of program   MSc. In Veterinary Microbiology

NO Full name  Sex Total Sponsor  Decision  Official 
1 Yismaw Alemie M 87.5 Wollega University Accepted Not Submitted 
2 Demsew bekele M 79.65 Wollo University Accepted Submitted
3 Yeshi Telay F 76.3 BDU talent Accepted Not Submitted 
4 Zelalem getahun M 72.8 BDU talent Accepted Not Submitted 
5 Temesgen Melak M 63.8 Dilla University Accepted Not Submitted 
6 Taye Shibabaw M 76.53 Self Accepted Not Submitted 

Name of program    MSc. In Horticulture

NO Full name  Sex Total Sponsor  Decision  Official 
1 Yezihalem Getaneh Alemu M 86.95 BFA Sponsored Accepted Not submitted 
2 Dres Mosneh Wudu M 84.9 Mekdelamba University Accepted Not submitted 
3 Anmut Ferede Menkir M 81.95 BDU talent Accepted Submitted 
4 Gebresilassie Nigusie shebabaw M 80.55 Mizan Tepi University Accepted Not submitted 
5 Birhan Kelemu Sisay M 80.5 Sirinka ARC Accepted Submitted 
6 Kifle Abebe Wube M 80.4 Dilla University Accepted Not submitted 
7 Yibeltal Tilahun Ayele M 72.08 BDU talent Accepted Not submitted 
8 Bizuayehu Abebaw Dinkayehu F 71.43 Mekdelamba University Accepted Not submitted 
9 Alebachew Maru Mazengiya M 71.23 Self Accepted Not submitted 
10 Nigus Ewunetu Tadesse M 70.23 Self Accepted Submitted 
11 Mastewal Gojjam Alemu F 69.02 EIAR Accepted Not submitted 
12 Abay Kassaw Tsegaye M 59.23 Self Accepted Not submitted 

Name of program   MSc. In Agricultural economics

NO Full name  Sex Total Sponsor  Decision  Official 
1 Tewodros Gete M 76.85 BDU talent Accepted Submitted 
2 Mekdes Marew F 73.35 Dilla University Accepted Submitted 
3 Hana Hussen F 69.775 EIAR Accepted Submitted 
4 Meseret Kefale F 69.4 Aksum University Accepted Submitted 
5 Adane Wubet M 68.875 ARARI Accepted Not submitted 
6 Belete Woundefiraw  M 67.3 EIAR Accepted Submitted 
7 Tegegne Debas M 56.5 ARARI Accepted Submitted 
8 Yibeltal Mequanent M 56.2 Self Accepted Submitted 
9 Mulugeta Tsegaye M 56.125 Self Accepted Submitted 
10 Shambel Geberew M 50.35 Mizan Tepi University Accepted Submitted 
11 Yohannes Ayenew M 50.1 BDU talent Accepted Submitted 

Name of program    MSc. In Rular Develpoment

NO Full name  Sex Total Sponsor  Decision  Official 
1 Tigist Genanew Sinishaw F 79.85 ARARI Accepted Submitted 
2 Kidist Fisseha G/giorgis F 78.975 D/Markos University Accepted Not Submitted 
3 Marta Mohammed Aliyu F 77.675 Wollega University Accepted Not Submitted 
4 Asmamaw Demil Eseyneh  M 75.775 ARARI Accepted Not Submitted 
8 Dejen Tesfaye Wollde  M 57.65 D/Markos University Accepted Not Submitted 
6 Shbesh Abebaw Fetene M 58.975 Self Accepted Not Submitted 
5 Tadsa Chanie Gelete F 60.025 BDU talent Accepted Not Submitted 
7 Lakie Esubalew M 58.45 BDU-ANRS Accepted Not Submitted 
9 Misganaw Tesfahun Tasew M 56.975 Self Accepted Not Submitted 
10 Habtemaryam Cheklu Asres M 55.425 BDU talent Accepted Not Submitted 
11 Enigedaw Ayele Zegeye  M 53.375 BDU talent Accepted Submitted 
12 Talefe Ayele Zenebe M 52.9 EIAR Accepted Not Submitted 
13 Endalkachew Ayenew  M 50.55 BDU talent Accepted Not Submitted 

Name of program   MSc. In Agricultural Extention & Innovation

NO Applicant full name  Sex Total  Sponsor   Decision Official 
1 Abeje Birie Fenta M 83 BDU(staff) Accepted Not submitted 
2 Seid Adem Seid  M 77.4 Samara University Accepted Not submitted 
3 Tigist Genanew Bogale F 75.98 EIAR Accepted Not submitted 
4 Seged Ayichew Alemu F 73.28 EIAR Accepted Not submitted 
6 Dilnesa Yeshiwas M 69.78 BDU talent Accepted Not submitted 
8 Nigussu Gollentaw M 56.28 BDU-ANRS Accepted Not submitted 

Name of program   MSc. In Agronomy

NO Applicant full name  Sex Total  Sponsor   Decision Official 
1 Abere Mulusew M 75.25 Raya University Accepted Not submitted 
2 Yasin Taye M 70.75 Fogera Rice Res. Cent. Accepted Not submitted 
3 Eyob Woldeyes M 65.65 Nuffic (Netherlands) Accepted Not submitted 
4 Endeshaw Assefa M 64.88 Mizan-Tepi University Accepted Not submitted 
5 Mekides Belete F 64.20 Dilla University Accepted Not submitted 
6 Amarech Babu F 63.75 Woreta ATVTE Accepted Not submitted 

Name of program   MSc. In Wildlife Con.& Ecot. Mgt

NO Applicant full name  Sex Total  Sponsor   Decision Official 
1 Tigist Endalamaw F 85.5 Awassa University Accepted Submitted 
2 Yihunie  Fenta M 80 BDU talent Accepted Submitted 
3 Henok Yoseph M 78 BDU talent Accepted Submitted 
4 Bikese Getie M 75.8 Self Accepted Submitted 
5 Mazengia Genet M 74 Self Accepted Submitted 
6 Bilcha Adane F 60 BDU talent Accepted Submitted 
7 Desssalegn Sisay M 57.5 BDU-ANRS Accepted Submitted 

Name of program    MSc. In Plant Protection

NO Applicant full name  Sex Total  Sponsor   Decision Official 
1 Esuyawkal Demis Tenaw M 91.45 Fogera National Research and Training Center Accepted Not submitted 
2 Mequanint Berie Mekonnen M 89.13 Self Accepted Submitted 
3 Yohannes Kefale Ayalew M 89.13 Amhara Region Agricultural Research Institute Accepted Not submitted 
4 Melkamu Birhanie Mekonnen M 85.83 Amhara Region Agricultural Research Institute Accepted Submitted 
5 Birhanie Abebaw M 82.5 Bureau of Agriculture (BoA) Accepted Not submitted 
6 Haimanot Mesfin Chanie F 76.85 Mettu University Accepted Not submitted 
7 Bosena Aschalew Belay F 76.3 Dega Damot District Rural Administration and Use Office Accepted Not submitted 
8 Hawila Tesfaye Dilgasa F 74.9 Ethiopian Institute of Agricultural Research/Kulumsa Accepted Not submitted 
9 Nigussie Abera M 67 Bureau of Agriculture (BoA) Accepted Not submitted 
10 Nuru Ahmed Seid M 65 Amhara Region Agricultural Research Institute Accepted Not submitted 

Name of program   MSc. In Plant Breeding

NO Applicant full name  Sex Total  Sponsor   Decision Official 
1 Assaye Berie M 90.075 EIAR Accepted Not Submitted 
2 Shumet Chakle M 87.625 ARARI Accepted Not Submitted 
3 Askalech Bekele F 87.3 EIAR Accepted Not Submitted 
4 Solomon Mitiku M 84.725 ARARI (SIRINKA ARC) Accepted Not Submitted 
5 Tesfaye Mulugeta M 83.05 ARARI Accepted Not Submitted 
6 Hulushum Woreta M 76.775 Debre Markos University Accepted Not Submitted 
7 Eshetie Wudu M 76.6 ARARI (SIRINKA ARC) Accepted Not Submitted 
8 Ahmed Mohammed M 76.475 BDU talent Accepted Submitted 
9 Abay Sharew M 73.9 Raya University Accepted Not Submitted 
10 Meron Bogale F 71.33 EIAR Accepted Not Submitted 
11 Abebe Tafere M 53.75 BDU talent Accepted Not Submitted 

Name of program     MSc. In Seed Science

NO Applicant full name  Sex Total  Sponsor   Decision  Official 
1 Tseganesh Zemene F 92.95 BDU-ANRS Accepted Not submitted 
2 Getachew Dagnew M 86.725 BDU-ANRS Accepted Not submitted 
3 Girma Deblie M 83.95 EIAR Accepted Not submitted 
4 Gebyaw Teshome M 83.3 MoSHE(private HEI) Accepted Not submitted 
5 Aderaw Tiruaynet M 80.175 EIAR Accepted Not submitted 
6 Desalgne Negatu M 75.4 EIAR Accepted Not submitted 

Name of program   MSc. In Environment and Climate Change

NO Applicant full name  Sex Total  Sponsor   Decision  Official 
1 Fentaye Birhan Dagnaw F 94.5 BDU talent Accepted Not submitted 
2 Asinakech Welde Kinfe  F 93.2 Oda bultu Accepted Not submitted 
3 Temesgen Tigabu Derso  M 87.9 University of Gondor Accepted Not submitted 
4 Endalamaw Yihune Belay  M 86.0 BDU talent Accepted  
5 Nibret Abeje Alemu M 83.1 BDU-ANRS Accepted Not submitted 
6 Betremiwos Getahun  Atinaf  F 81.1 Wolayta Sodo University Accepted  
7 Tadesse Bitew Woldie  M 80.7 BDU-ANRS Accepted Not submitted 
8 Desta Alamirew Kebede M 79.9 BDU talent Accepted Not submitted 
9 Yemikir  Ayanaw  Belete  F 79.2 Oda bultu University Accepted  
10 Bezawit Getahun Tesfaye F 77.6 Self Accepted Not submitted 
11 Dagnachew Fentahun Kumlachew M 77.5 BDU-ANRS Accepted Not submitted 
12 Teferi Bantigegn Ayalew M 76.1 BDU-ANRS Accepted  

Name of program MSc. In Agroforstry

NO Applicant full name  Sex Total  Sponsor   Decision  Official 
1 Esubalew Molla Yeshewas M 86.85 Mekdelamba University Accepted Not submitted 
2 Zinet Alye Yimam M 83.525 Mekdelamba University Accepted Not submitted 
3 Abebu Yohannes Workneh F 81.2 BDU talent Accepted Not submitted 
4 Abate Tadesse Awoke M 78.575 DMU Accepted Not submitted 
5 Habtamu Getahun Tesema M 75.95 Dilla University Accepted Not submitted 
6 Addisu Mulat Tesfa M 75.475 Self Accepted Not submitted 
7 Awoke Alebachew Dessie M 71.1 BoA Accepted Not submitted 
8 Demis Shitaye Mengistie M 67.725 BDU talent Accepted Not submitted 
9 Melkamu Getie Ayenew M 63.125 Self Accepted Not submitted 
10 Mulunesh Yeyeherad F 59.75 Wolega University Accepted Not submitted 

Name of program    MSc. In Soil Science

NO Applicant full name  Sex Total  Sponsor   Decision  Official 
1 Ribka Mekuriya Gobeze F 93.475 EIAR Accepted Not submitted 
2 Atsede Ayalu Mitkie F 91.65 BDU talent Accepted Not submitted 
3 Tamiru Abebe Chekol M 91.625 Assosa University Accepted Not submitted 
4 Hanamariam Mekonnen Adal F 90.875 EIAR Accepted Not submitted 
5 Malefia Demere Teshome F 90.375 EIAR Accepted Not submitted 
6 Yeshibr Aklilu Sendekie F 89.575 EIAR Accepted Not submitted 
7 Fekadu Tiruneh Kassa M 88.025 Self Accepted Not submitted 
8 Fekadie Godada Demeke M 82.25 Assosa University Accepted Not submitted 
9 Maritu Dessie Atanaw F 80.325 Assosa University Accepted Not submitted 
10 Biniyam Assefa Taddesse M 78.575 Gambella University Accepted Not submitted 
11 Banchamlak Bitew Beydge F 91.15 EIAR Accepted Not submitted 

Name of program     MSc. In Animal Protection

NO Applicant full name  Sex Total  Sponsor   Decision  Official 
1 Yeshambel Alemnew M 92.1 BDU talent Accepted Not submitted 
2 Hilina Yifred M 90.53 EIAR Accepted Not submitted 
3 Eyoal Zemene M 88.85 BDU talent Accepted Not submitted 
4 Mahider Belete F 88.7 Oda bultu University Accepted Not submitted 
5 Mengesha Wudu M 82.08 BDU talent Accepted Not submitted 
6 Temesegen Tsegaye M 80.55 MoA Accepted Not submitted 
7 Tizazu Abebe M 79.6 ANRS Accepted Not submitted 
8 Mastewal Mulu F 79.05 ANRS Accepted Not submitted 
9 Dagne Wasse M 78.6 ANRS Accepted Not submitted 
10 Alene Sisay M 76.68 ANRS Accepted Not submitted 
11 Meseret Tenna F 75.7 Wolita Sodo University Accepted Not submitted 
12 Yirgalem Dagnaw M 74.7 ANRS Accepted Not submitted 
13 Mehari Tadesse M 73.73 Self Accepted Not submitted 
14 Semagn Atanaw M 72.1 ANRS Accepted Not submitted 
15 Zewudu Tikuye M 64.83 ANRS Accepted Not submitted 
16 Temesegen Abebe  M 63.73 Self Accepted Not submitted 

Name of program   MSc. In Feeds and Animal Nutrition

NO Applicant full name  Sex Total  Sponsor   Decision  Official 
1 Tesfa Getachew M 91.68 ARARI Selected  Not submitted 
2 Adebabay Adane M 89.48 ARARI Selected  Not submitted 
3 Tenaw Temesgen M 77.6 Assosa University Selected  Not submitted 
4 Haymanot Biazin F 75.1 BFA Selected  Not submitted 
5 Asrat Tenaw M 74.68 Self  Selected  Not submitted 
6 Tena Debebe F 72.95 BFA Selected  Not submitted 
7 Azanu Fitasew F 70.4 ANRS Selected  Not submitted 
8 Alemyirga Niguss M 65.83 ANRS Selected  Not submitted

Name of program    PhD. Development Economics-Regular

NO Applicant full name  Sex Result (100 %) Sponsor  Decision  Official 
1 Bewketu Menwye M 55.06 Self Sponsored Accepted  Not submitted 
2 Geteye Gizaw Wassie M 55.25 Oda Bultum University Accepted  Not submitted 
3 Gizachew Mengesha Abebe M 72.19 Aksum University Accepted  Not submitted 
4 Habitamu Kefelgn Lemma M 61.88 Mekdela Amba University Accepted  Not submitted 
5 Mohammed Hamza Ali M 72 Dire Dawa University Accepted  Not submitted 
6 Yonas Worku Altasub M 82.5 Gondar University Accepted  Not submitted 
7 Khlid Ahmed Abdi M   BDU (International) Accepted  Not submitted 
9 Zeneb Merid Bayabile M 51.5 MoSHE Reserve Not submitted 
8 Tefera Getachew Danachew M 50.4 Wollo University Reserve Not submitted 

Name of Program  LOGISTICS AND SUPPLY CHAIN MANAGEMENT

NO Applicant full name  Sex Result (100 %) Sponsor   Decision  Official
1 Tinsaye Asfaw M 75 BDU-EITEX Staff Accepted  Submitted 
2 Ousman Seid M 66 HAROMAYA UNIVERSITY Accepted  Submitted 
3 Ashenafi Akalu M 57 BDU-ANRS Accepted  Submitted 
4 Tiruset Mulat F 57 ADIGRAT UNIVERSITY Accepted  Not Submitted 
5 Alemnesh Simeneh F 55 Self Accepted  Submitted 
6 Zewudie Workneh F 53 ANRS-BWCYA Accepted  Not Submitted 
7 Ephrem Asefa M 51 Self Accepted  Not Submitted 
8 Zerihun Mengstu M 50 Self Accepted  Not Submitted 
9 Anmut Yeniewas M 50 BDU-ANRS Accepted  Not Submitted 

 Name of Program    Department of Accounting and Finance

No Name of the Student Sex Result Sponsor  Decision Official
1 Shekur Wosen Muhammed M 96 MOSHE-Debark University Accepted Not submitted 
2 Kefale Zeleke Ayele M 95 Debremarkos University Accepted Not submitted 
3 Melese Wuletaw Abegaz M 75 Debark Univesity Accepted Not submitted 
4 Endris Yimer Abegaz M 74 Mekdelamba university Accepted Not submitted 
5 Baye Alemu Demile M 73 Debremarkos University Accepted Not submitted 
6 Belachew Tilahun M 61 Tana CoSo LTD Accepted Not submitted 
7 Getahun Deribie Tesfaye M 58 Haramaya University Accepted Not submitted 
8 Yichilale Melaku Getahun  M 55 MOSHE(Ambassedor college Accepted Not submitted 
9 Abiot Mulat M 53 Self sponsor Accepted Not submitted 
10 Belete Abebaw Tigabu M 52 MOSHE(Gabst College Motta Accepted Not submitted 
11 Gashaw Ambaneh Areaya M 52 Self sponsor Accepted Not submitted 
12 Mulat Gelaye Alemu M 51 MOSHE(Koga Health Since College Accepted Not submitted 
13 Simachew Lake Abie M 51 MOSHE(Koga Health Since College Accepted Not submitted 
14 Woyneshet Tesfaye Engeda F 51 BDU(Talent) Accepted Not submitted 
15 Enkoy Assefa Asgedom F 50 Adigrat University Accepted Not submitted 
16 Temesgen Telake Wondie M 50 Self sponsor Accepted Not submitted 
17 Rahel Simegnew Mekonen F 50 Bahir Dar University Accepted Not submitted 

 Name of Program   Marketing Management

NO Applicant full name  Sex Result (100 %) Sponsor  Decision Official 
1 Haileyesus Alehegn M 84 Self Accepted  Not submitted 
2 Yitbarek Yirad Mengist M 70 BDU/Talent  Accepted  Not submitted 
3 Kassahun Tassie M 68 Tana Haik College  Accepted  Not submitted 
4 Desalegn W/Senbet M 66 Mekdela  Amba  University Accepted  Not submitted 
5 Daniel Birhanu F 64 Mekdela Amba Universty  Accepted  Not submitted 
6 Gebremichael Endalew M 64 Samara unvirsity Accepted  Not submitted 
7 Kassahun Asmare M 64 BDU-ANRS Accepted  Not submitted 
8 Getachew Abera M 62 BDU Talent Accepted  Not submitted 
9 Fikadu Zewdu M 58 Mekdel   Amba  University Accepted  Not submitted 
10 Mastewal Aynadis F 58 Self Accepted  Not submitted 
11 Nakachew Dagne M 58 ANRS-BDU Accepted  Not submitted 
12 Hana Simegnew F 56 BDU Talent  Accepted  Submitted 
13 Tadefe Addise F 56 Self Accepted  Not submitted 
14 Yaregal Damtie M 54 BDU-ANRS Accepted  Not submitted 
15 Yibeltal Denekew M 54 NO Accepted  Not submitted 
16 Tesfaye Dejenie M 51 NO Accepted  Not submitted 
17 Fikreselam Lake F 50 BDU-Amhara Womens Federation  Accepted  Not submitted 
18 Assefa Degu M 50 BDU-talent Accepted  Not submitted 
19 Mulunesh Abate F 50 BDU-ANRS Accepted  Not submitted 
20 Seida Mohammed F 50 BDU-Women Association Accepted  Not submitted 
21 Habtam Desalegn F 50 BDU-Amhara Womens Federation  Accepted  Not submitted 

 Name of Program    Master of Business Administration

No.  Name  Sex Marks (100%) Sponsor Decision Official 
1 Yohanes Getnet M 74 Debark University Accepted  Not Submitted 
2 Achamyelesh Birie Engdaw  F 72 Self Sponsor Accepted  Not Submitted 
3 Eden Tilahun Abeje F 70 Self Sponsor Accepted  Not Submitted 
4 Mosaye Yismaw Dires M 70 Self Sponsor Accepted  Not Submitted 
5 Tilahun Aklie Haile M 70 BDU-talent Accepted  Not Submitted 
6 Abreham Taye  M 68 self Accepted  Not Submitted 
7 Eshetu Kassie  M 68 Dilla University Accepted  Not Submitted 
8 Ahmed Humada Mohamed M   International (Self) Accepted  Not Submitted 
9 Yechale Demelash  M 66 BDU Talent Accepted  Not Submitted 
10 Solomon Chalachew Anley  M 62 BDU Talent Accepted  Not Submitted 
11 Abebech Mulugeta  F 60 BDU Talent Accepted  Not Submitted 
12 Fetih Kefyalew F 60 Jimma Univ Accepted  Not Submitted 
13 Senait Tamir  F 58 Self  Accepted  Not Submitted 
14 Balemlay Alegegn Muche F 56 Jimma Univ Accepted  Not Submitted 
15 Eleni Getaneh Ayalew F 56 Self  Accepted  Not Submitted 
16 Mekuanint Fentie Tassew M 56 BDU-ANRS Accepted  Not Submitted 
17 Desalegn Chanie Jemberie M 54 BDU-ANRS Accepted  Not Submitted 
18 Ethun Tadesse Legess F 52 BDU-ANRS Accepted  Not Submitted 
19 Fitalew Mandefro  M 52 Self  Accepted  Not Submitted 
20 Wohabie Tsega Gessesse M 52 Self  Accepted  Not Submitted 
21 Addisu Masresha  M 52 BDU-ANRS Accepted  Not Submitted 
22 Mulugojam Mezigeb F 50 Odda Bultum University Accepted  Not Submitted 
23 Eshete Getawa M 50 Dilla University (MoSHE) Accepted  Not Submitted 
24 Wagnew Mekuriaw M 50 BDU-Police Commision Accepted  Not Submitted 
25 Silenat Zerihun Hunegnaw  F 50 BDU-ANRS Accepted  Not Submitted 
26 Abay Alemu Birhanu  M 50 BDU-ANRS Reserve Not Submitted 
27 Birhanu Gedamu Yigezaw M 50 BDU-Electroal Board Reserve Not Submitted 
28 Yohannes Fentahun Mitiku  M 52 BDU Talent Reserve Not Submitted 
29 Denkie Guadie  M 50 Self  Reserve Not Submitted 
30 Yeshareg Andualem Worku F 50 Self  Reserve Not Submitted 
31 Saba Getachew  F 50 Self  Reserve Not Submitted 
32 Tenagn Tesfamariam M 50 Self  Reserve Not Submitted 
33 Henok Muluneh Mengist M 50 Self  Reserve Not Submitted 
34 Mitiku Awoke Biyadgie M 50 Self  Reserve Not Submitted 
35 Maider Tesera Tewabe F 50 BDU Talent Reserve Not Submitted 

 Name of Program   MSc. Development Economics

NO Applicant full name  Sex Result (100 %) Sponsor  Decision  Official 
1 Belete Animaw M 83 Debre Markos University Accepted  Not submitted 
2 Melaku Mekonen M 79 Dila University Accepted  Not submitted 
3 Abraham Edimie M 78 Self  Accepted  Not submitted 
4 Abebe Wubetu M 74 Haramaya University Accepted  Not submitted 
5 Yezihalem Mebrie M 73 Haramaya University Accepted  Not submitted 
6 Habtamu Atalay M 71 Dire Dawa University Accepted  Not submitted 
7 Habtu Bogale M 70 Mekedela University Accepted  Not submitted 
8 Marachew Wubeshet  M 70 Self  Accepted  Not submitted 
9 Samuel Azmeraw M 69 Self  Accepted  Not submitted 
10 Mezgebe Tegen M 51 Self  Accepted  Not submitted 

 Name of Program   PhD. Development Economics

NO Applicant full name  Sex Result (100 %) Sponsor  Decision  Official 
1 Bewketu Menwye M 55.06 Self Sponsored Accepted  Not submitted 
2 Geteye Gizaw Wassie M 55.25 Oda Bultum University Accepted  Not submitted 
3 Gizachew Mengesha Abebe M 72.19 Aksum University Accepted  Not submitted 
4 Habitamu Kefelgn Lemma M 61.88 Mekdela Amba University Accepted  Not submitted 
5 Mohammed Hamza Ali M 72 Dire Dawa University Accepted  Not submitted 
6 Yonas Worku Altasub M 82.5 Gondar University Accepted  Not submitted 
7 Khlid Ahmed Abdi M   BDU (International) Accepted  Not submitted 
9 Zeneb Merid Bayabile M 51.5 MoSHE Reserve Not submitted 
8 Tefera Getachew Danachew M 50.4 Wollo University Reserve Not submitted 

Name of Program   Department of Accounting and FinanceExtension

No. Name Sex  Result 100% Decision Official 
1 Rozina Mekonen  Wondmagegne F 68 Accepted  Not Submitted 
2 Addisu Wondie Demile M 66 Accepted  Not Submitted 
3 Getasew Yideg Demis M 65 Accepted  Not Submitted 
4 Yosef Bamlaku Simeneh M 65 Accepted  Not Submitted 
5 Temesgen Telake Wondie M 63 Accepted  Not Submitted 
6 Germew Metadel Teshager M 60 Accepted  Not Submitted 
7 Rahel Simegnew F 60 Accepted  Not Submitted 
8 Yeneneh TsegaBirhane M 60 Accepted  Not Submitted 
9 Mekides Basazinew F 56 Accepted  Not Submitted 
10 Simret Getnet Terefe F 56 Accepted  Not Submitted 
11 Derebe Awulewu Guadie M 55 Accepted  Not Submitted 
12 Zewditu Teshager Mulugeta F 55 Accepted  Not Submitted 
13 Mezgebu Delie Gteahun M 51 Accepted  Not Submitted 
14 Misganaw Molla Mengistie M 51 Accepted  Not Submitted 
15 Dereje Deyas Tekle M 50 Accepted  Not Submitted 
16 Tewdrose Mulugeta Alemnew M 50 Accepted  Not Submitted 
17 Adanech G/wold F 50 Accepted  Not Submitted 
18 Zerthun  Addis Sendek F 50 Accepted  Not Submitted 
19 Yenatfenta Ambaneh F 50 Accepted  Not Submitted 

Name of program   Marketing Management

NO Applicant full name  Sex Result (100 %) Sponsor  Decision  Official 
1 Amare   Tshome  Zegye M 69 Self Sponsor Accepted  Not submitted 
2 Anmuit Mengesha Ewnetu M 69 Self Sponsor Accepted  Not submitted 
3 Theodrose  Haile  Tessma M 63 Self Sponsor Accepted  Not submitted 
4 Gobezie Molla Woldie M 63 Self Sponsor Accepted  Not submitted 
5 Nigatu Honelign Wubie M 63 Self Sponsor Accepted  Not submitted 
6 Ayalew  Agumas  Tshiyneh F 60 Self Sponsor Accepted  Not submitted 
7 Gizenew  Degu Bimerw M 58 Self Sponsor Accepted  Not submitted 
8 Meseret Honelign Kibret F 58 Self Sponsor Accepted  Not submitted 
9 Atalay Wondie Alemu M 56 Self Sponsor Accepted  Not submitted 
10 Berihun Engida M 56 Self Sponsor Accepted  Not submitted 
11 Eshetu  Aderajew  Belay  M 55 Self Sponsor Accepted  Not submitted 
12 Yemiserach  Belay  Yihun F 54 Self Sponsor Accepted  Not submitted 
13 Teshome Asmare M 52 Self Sponsor Accepted  Not submitted 
14 Abebaw Tamru  Dagnaw M 50 Self Sponsor Accepted  Not submitted 
15 Abebe Sendekie Wondmagegn M 50 Self Sponsor Accepted  Not submitted 
16 Adino  Erku  Agmass M 50 Self Sponsor Accepted  Not submitted 
17 Belayneh  Mekonnen  Chekol M 50 Self Sponsor Accepted  Not submitted 
18 Mesenbet   Chanie  Dessie F 50 Self Sponsor Accepted  Not submitted 
19 Mulu  Gedamu  Adeba F 50 Self Sponsor Accepted  Not submitted 
20 Shimelash  Nigusie  Embiale M 50 Self Sponsor Accepted  Not submitted 
21 Yohannes Tarekegn Alem M 50 Self Sponsor Accepted  Not submitted 

Name of program    MASTERS OF BUSINESS ADMINISTRATION-Extension

NO Applicant full name  Sex Result (100 %) Sponsor   DESCISION Official 
1 Getasew Atnafu Bezabh M 82 SELF  ACCEPTED Not submitted 
2 Fikadey Tegegne Ferede M 81.8 SELF  ACCEPTED Not submitted 
3 Sara Tekeste Ayalew F 81 SELF  ACCEPTED Not submitted 
4 Yitbarek Yirad Mengist M 81 SELF  ACCEPTED Not submitted 
5 Lijadis Fetene Geremew M 80.2 SELF  ACCEPTED Not submitted 
6 Gizachew Molla Ayal M 79 SELF  ACCEPTED Not submitted 
7 Getachew Zinabie M 79.8 SELF  ACCEPTED Not submitted 
8 Yechale Demelash Redie M 79.4 SELF  ACCEPTED Not submitted 
9 Tadele Aynie Tsegaye M 78.4 SELF  ACCEPTED Not submitted 
10 Workneh Mitiku Lakie M 78.4 SELF  ACCEPTED Not submitted 
11 Hiwot Mekuriaw Tegegne F 75.6 SELF  ACCEPTED Not submitted 
12 Lijaddis Mosye Ayele M 75.6 SELF  ACCEPTED Not submitted 
13 Manyazewal Mamuye Yemaneh M 75.6 SELF  ACCEPTED Not submitted 
14 Addisalem Hailu Mekuria M 70 SELF  ACCEPTED Not submitted 
15 Alelign Gashaye Enyew M 67.2 SELF  ACCEPTED Not submitted 
16 Ruth Tadesse F 67.2 SELF  ACCEPTED Not submitted 
17 Seleshi Tsegaw Alemayehu M 64.4 SELF  ACCEPTED Not submitted 
18 Solomom Menechil Belay M 64.4 SELF  ACCEPTED Not submitted 
19 Ayesheshim Fekadu Behenegn M 61.6 SELF  ACCEPTED Not submitted 
20 Getachew Tafere Wube M 61.6 SELF  ACCEPTED Not submitted 
21 Getasew Dessie Biru M 61.6 SELF  ACCEPTED Not submitted 
22 Muluken Yihenew Dagnaw M 61.6 SELF  ACCEPTED Not submitted 
23 Saba Getachew Worash F 61.6 SELF  ACCEPTED Not submitted 
24 Adane Tamir Jenber M 58.8 SELF  ACCEPTED Not submitted 
25 Sahlegebriel Belete Fufa M 58.8 SELF  ACCEPTED Not submitted 
26 Mulugeta Bayeh Addisu M 56 SELF  ACCEPTED Not submitted 
27 Amare Yigzaw Agajie M 53.2 SELF  ACCEPTED Not submitted 
28 Teshome Nigatu Jalata M 53.2 SELF  ACCEPTED Not submitted 
29 Worknesh Azezew Aseres F 53.2 SELF  ACCEPTED Not submitted 
30 Yemisrach Belay Yihun F 53.2 SELF  ACCEPTED Not submitted 
31 Abel Gedif Alemu M 52.4 SELF  ACCEPTED Not submitted 
32 Amare Alemayehu Yohannes M 52.4 SELF  ACCEPTED Not submitted 
33 Fekadu Birara Engida M 52.4 SELF  ACCEPTED Not submitted 
34 Getasew Misganaw Babel M 52.4 SELF  ACCEPTED Not submitted 
35 Haymanot Asefa Asmare F 52 SELF  ACCEPTED Not submitted 
36 Abel Muchie Tesema M 50 SELF  ACCEPTED Not submitted 
37 Andargachew Abay M 50 SELF  ACCEPTED Not submitted 
38 Bayelgn Destaw Walelgn M 50 SELF  ACCEPTED Not submitted 
39 Simachew Baweke Bizuneh M 50 SELF  ACCEPTED Not submitted 
40 Tiruye Fentie Tibtie F 50 SELF  ACCEPTED Not submitted 

Name of Program   PhD in Curriculum and Instruction

NO Applicant Full Name  Sex Result (100 %) Sponsorship Decision Official transcript
     
1 Tiruwork Zelalem Workinah F 91 BDU Staff  Accepted Not Submitted
2 Abiy Menkir Gizaw M 82 BDU Staff  Accepted Not Submitted
3 Amdework Amsalu Mekoya M 79 MoSHE Federal TVET Accepted Not Submitted
4 Yibeltal Asfaw Baylie M 79 BDU Staff  Accepted Not Submitted
5 Muluken Ayalew Gonne M 74 University of Gondar Accepted Not Submitted
6 Nebyu Birhane Tefera M 65 Self Sponsered  Accepted Not Submitted
7 Amare Hiruy Minas M 56 MoSHE (Alkan Health College) Accepted Not Submitted

 Name of Program    MA In Social Psychology

NO Applicant Full Name  Sex Result (100 %) Sponsorship Decision Official transcript
     
1 Eshetie Melkamu M 95.675 Raya University Accepted Not Submitted
2 Abebe Yitayew A 93.225 Self Accepted Not Submitted
3 Kenean Dita F 88.275 BDU Staff Accepted Not Submitted
4 Getanew Gizachew M 87 BDU Talent Accepted Not Submitted
5 Sara Mohammed F 81.9 Diredawa University Accepted Submitted
6 Redeat Beyene F 79.425 Raya University Accepted Not Submitted
7 Teshome Kebede M 78.25 BDU Talent Accepted Not Submitted
8 Rahel Getachew F 75.225 BDU Talent Accepted Not Submitted

Name of Program   MA in Educational Planning and Management

NO Applicant Full Name  Sex Result (100 %) Sponsorship Decision Official transcript
     
1 Biyadiglign Mamuye M 81.53 ANRS Gov't (BDU Scholarship) Accepted Not Submitted
2 Kassie Mihiret Mengistu M 78.23 BDU Talent scholarship Accepted Not Submitted
3 Abekyelesh Bayeh F 65.23 ANRS Gov't (BDU Scholarship) Accepted Not Submitted
4 Mulat Ejigu Akelat M 60.4 ANRS Gov't (BDU Scholarship) Accepted Not Submitted
5 Awoke Tigabu M 59.93 ANRS Gov't (BDU Scholarship) Accepted Not Submitted
6 Bamilaku Tegegn M 59.88 ANRS Gov't (BDU Scholarship) Accepted Not Submitted
7 Emebiet Yenealem Amre F 57.63 ANRS Gov't (BDU Scholarship) Accepted Not Submitted
8 Ayalew Tilahun Bifered M 54.23 Self Accepted Submitted
9 Alemnesh Abebaw Alemu F 51.43 Self Accepted Not Submitted

Name of program   Master of Arts in Adult Education and Community Development (MA in AECD)

NO Applicant Full Name  Sex Result (100 %) Sponsorship Decision Official transcript
     
1 Masreshaw Chekol Asfaw M 86.8 Woldya University Accepted Submitted
2 Yimer Gobezie Shiferaw M 80.1 BDU Talent Scholarship Accepted Submitted
3 Selam Worku Sema F 79.8 BDU Talent Scholarship Accepted Not Submitted
4 Minyichil Desalew Biyadgilign M 78.3 University of Gondar Accepted Submitted
5 Tesfanesh Kumilachew Asfaw F 77.1 BDU Talent Scholarship Accepted Not Submitted

Name of Program   MA in Special Needs and Inclusive Education

NO Applicant Full Name  Sex Result (100 %) Sponsorship Decision Official transcript
 
1 Tadele Bezabih Faris M 85 Wollo University Accepted Submitted
2 Temare Argaw Tessema  M 80 Self Accepted Not Submitted
3 Ayenew Kassahun Dagnachew @ M 73.33 BUD Talent Scholarship Accepted Not Submitted
4 Emenesh Berihun Kassa F 71.67 Bonga College of Teacher Education Accepted Not Submitted
5 Mezigebu Ayenew Wendie @ M 70 BUD Talent Scholarship Accepted Not Submitted
 
Name of program   PHD in Educational Policy and Leadership
 
NO Applicant Full Name  Sex Result (100 %) Sponsorship Decision Official transcript
 
1 Messele Beza Ayele M 86 Debrebirhan Teachers Education  Accepted Submitted
2 Atalay Mesfin Anteneh M 81 ANRS Educaional Bureau  Accepted Submitted
3 Abebaw AyanaAlene F 71 BDU Accepted Submitted
4 Zerihun Gessesse Yosef M 67 Dilla University  Accepted Not Submitted
5 Temesgen Belachew Emirie F 62 ANRS Gov't  Accepted Submitted
6 Berhanemeskel NigussieZewdie M 60 Aksum University Accepted Not Submitted
7 Belayneh AyalewBitew F 56 Markos University Accepted Not Submitted

 Name of program  PhD in Educational Psychology

NO Applicant Full Name  Sex Result (100 %) Sponsorship Decision Official transcript
1 Woldeab Daniel M 89 Woldia university Accepted Submitted
2 Henos Ejigu M 88.18 BdU, BIT Accepted Submitted
3 Mekdedm Tamiru M 82.65 Injebara university Accepted Not Submitted
4 Getahun Tadesse M 77.95 Assosa university Accepted Not Submitted
5 Esubalew Mekonenen M 75.65 Self Accepted Submitted
6 Neway yohannes M 77.38 Debark university Accepted Submitted
7 Abrham Yimenu M 67.25 self Accepted Not Submitted

 Name of program   PhD. In Math

No. Name Stream Sex 100% Sponsor  Decision Official 
1 Masresha Wassie Woldie Algebra M 62.5 DTU Accepted  Submitted 
2 Mezgebu Manmekitot Gereme M 76 DU Accepted  Submitted 
4 Eyaya Birara Applied Math (Fluid Dynamics) M 71.98 BDU Accepted  Submitted 
5 Gizachew Bayou M 70.33 BDU Accepted  Submitted 
6 Wubale Demis M 67.85 DBU Accepted  Submitted 
7 Dagnew Tantie Applied Math (Math. Modeling) M 68.77 DTU Accepted  Submitted 
8 Yibekal Walle M 65.08 GU Accepted  Submitted 
9 Demesachew Adem  M 53.14 Dilla Accepted  Submitted 
10 Elias Dessie Applied Math (Financial Math) M 60.76 BDU Accepted  Submitted 
11 Maschal Yeshitila M 58.56 DTU Accepted  Submitted 
12 Baynesagn Mokennen Maths Educ M 70.78 BDU Accepted  Submitted 
13 Solomon Kassaye M 73.32 Weldya University  Accepted  Submitted 
14 Dagnachew Jemberie Negash Analysis M 70.45 ASTU Accepted  Submitted 
15 Gedefaw Mekuriaw Wondimuneh M 65.91 DMU Accepted  Submitted 
16 Habtamu Getachew Kumie Applied Math Num. Analysis) M 77.78 DU Accepted  Submitted 
17 Estifanos Wudu Telake M 53.72 DDU Reserve Submitted 
18 Genet Mekonnen Assefa F 51.27 DMU Reserve Submitted 
19 Begashaw Moltot Applied Math (BDU-LUT) M 73.505 BDU Accepted  Submitted 
20 Yassin Tesfaw M 63.845 MAU Accepted  Submitted 
21 Bukayawu Kindu Ameshe Applied Math
(DEs)
M 61.23 DMU Accepted  Submitted 
22 Kumneger Tadesse Mulugeta  F 59.52 DU Reserve Submitted 
23 Tigist Yitayew Mersha F 58.61 MAU Reserve Submitted 
24 Emebet Mekuriya Moges F 53.22 KEBRIDAHAR Reserve Submitted 

Name of program   MSc. In Material Science and Engineering

No Applicants  Total  Sponsor Decision  Official 
 
1 Muluken Jemberie Getahun 87.10 Self Accepted  Submitted 
2 Bantamlak Brlie Kassie 84.73 Self Accepted  Submitted 
3 Sisay Tagese Mesebo 83.53 Self Accepted  Submitted 
4 Sibhat Sinshaw Engdaw  77.63 Self Accepted  Submitted 
5 Betelhem Worku Achamyeleh 76.98 Self Accepted  Submitted 
6 Alene Yalew Tefera  73.95 Self Accepted  Submitted 
7 Amlaku Gizachew Mekonnon 72.1 Self Accepted  Submitted 

Name of program  MSc. In Biomedical Sciences

S.N Applicants Full Name Sex Total Result (100) Sponsor Decision Official 
1 Zebasil Mnichil M 84.7 BDU  Accepted Submitted 
2 Girma Tirugeta Zegeye M 81.1 Gov. Accepted Submitted 
3 Yitayih Dessie Shiferaw M 80.7 Self Accepted Submitted 
4 Maritu Demelash Fentie F 80.2 BDU. Talent Accepted Submitted 
5 Sintayehu Shituneh Mengistie M 79.9 BDU. Talent Accepted Submitted 
6 Agerie Amare Tegegn M 78.1 Gov.  Accepted Submitted 
7 Rahel Andargachew Amsalie F 76.8 BDU. Talent Accepted Submitted 
8 Gizachew Telayneh Ambelu M 76.1 BDU. Talent Accepted Submitted 
9 Abrhi Tsehay F 89.6 BDU staff  Accepted Submitted 
10 Tarik Seyoum Hiruye F 77.6 BDU talent  Accepted Submitted 
11 Meskerem Chanie F 72.9 BDU talent  Accepted Submitted 
12 Yeshiwas Abuhay M 72 Self Accepted Submitted 

Name of program  MSc. In Applied microbiology

S.N Applicants Full Name Sex Total Result (100) Sponsor Decision Official 
1 Sifrash Adane Seyoum F 79.3 Gov.  Accepted Submitted 
2 Baye Amare Chekol M 76.3 BDU Accepted Submitted 
3 Misganaw Melkamu Abera M 73.4 Gov Accepted Submitted 
4 Zinash Wesen Asefa F 72.9 BDU Accepted Submitted 
5 Berhanu Yeshambel Amare M 65.9 Self Accepted Submitted 

Name of program   MSc. In Chemistry 

No Applicants  Total  Sponsor Decision Official 
1 Mezigebu Biresaw Bantie  82.90 BDU Accepted  Submitted 
2 Dires Fikadie Mekonnen 79.90 BDU Talent Accepted  Not submitted 
3 Getasil Chanie Belay  74.18 Self Accepted  Not submitted 
4 Taddese Walle Kassa 72.63 Self Accepted  Submitted 
5 Fikirte Simeneh Worku 70.58 BDU Talent Accepted  Submitted 
6 Alemayehu Worku Sewhunegn 69.50 Welkite Un Accepted  Not submitted 
7 Abaynesh Fikadu Alemu 69.48 BDU Talent Accepted  Submitted 
8 Adise Degu Teshome  68.93 ANRS Accepted  Not submitted 

Name of Program  MSc. In Industrial Chemistry

No. Applicant full name  Exam result (100 %) Sponsor  Decision  Official 
1 Muluken Wale Alem 81.4 BDU Talent Accepted Submitted 
2 Ayenachew Kebad  Gebeyehu 75.875 Wollo University Accepted Submitted 
3 Getaneh Desalegn Melkam 66.65 Self Accepted Submitted 
4 Girma Tayachew  Yeshiriew 65.875 Self Accepted Not submitted 
5 Abel Ayalew Belay 62.675 Self Accepted Submitted 
6 Belayneh Gizachew Alemu 57.25 Self Accepted Submitted 

Name of program  MSc. In Physics

No Name Sex Total (100%) Sponsor Decision  Official
1 Getnet Yirga M 83.4 BDU Accepted Submitted 
2 Sewmehon Mengistie M 68.2 Self Accepted Submitted 
3 Haymanot Sisay F 64.8 Dilla University  Accepted Submitted 
4 Fentahun Getnet M 63.4 BDU Talent Accepted Submitted 
5 Tigist Sisay F 61.5 BDU Talent  Accepted Submitted 
6 Samrawit Zemene F 54 University  Accepted Submitted 

Name of Program   MSc. In Statistics

No Applicants  Sex Total  Sponsor Decision  Official
1 Kassie Wubet Ebabu M 82.55 Assosa university Accepted Not submitted 
2 Getu Dessie Biru M 81.38 Demidollo University Accepted Submitted 
3 Shegaw Mamaru Awoke M 78.55 Assosa university Accepted Submitted 
4 Abdela Assefa Bekele M 78.29 Assosa university Accepted Submitted 
5 Kasaneh Jigar Alem M 78.19 Jigjiga University Accepted Not submitted 
6 Emiwodish Wendim Gebru F 74.99 Adigrate university Accepted Not submitted 
7 Muluhabt Alene  M 74.94 Gambella Teacher educ. Accepted Not submitted 
8 Kidist Nigusie Anmaw F 73.54 Dredawa University Accepted Submitted 
9 Bezawit Tarekegn Agdew F 71.20 Hawasa University Accepted Submitted 
10 Abay Hussen Tale M 71.11 Assosa university Accepted Submitted 
11 Nurye Seid Muhie M 70.64 Mekidela Amba University Accepted Not submitted 
12 Tigist Tesfa Mengistu F 68.31 Adigrate university Accepted Submitted 
13 Alehegn Adamu Fenta  M 68.06 Assosa university Accepted Submitted 
14 Gizachew Gebeyehu Arega  M 67.95 Semara University Accepted Not submitted 
15 Addisalem Mengstie Asmare F 67.73 Dambi Dolla University Accepted Submitted 
16 Molla Abate Ayele M 65.11 Mekidela Amba University Accepted Submitted 
17 Mohabaw Tadele Assefa M 63.06 BDU Accepted Submitted 
18 Tigist Kefyalew Dinku F 62.38 Self Accepted Not submitted 
19 Awal Musa Humed M 60.83 BDU Accepted Not submitted 
20 Bereket Feleke Geremew M 55.50 BDU Accepted Not submitted 
21 Simachew Mazengia  M 53.13 BDU Accepted Not submitted 
22 Eyayaw  Adem M 52.91 BDU Accepted Not submitted 

Name of Program   PhD. In Chemistry

1 Alemtsehay Tsega F 84.24 Self /Abay Tefases Accepted  Submitted 
2 Melaku Meto M 82.36 Enjibara Accepted   
3 Tihune Fantahun F 81.69 Mekdela University  Accepted  Submitted 
4 Abebaw Shitahun M 79.73 DMU Accepted  Submitted 

Name of Program  PhD. In Biomedical Sciences

S.N Applicants Full Name Sex Total (100) Sponsor Decision Official 
1 Gedam Tola Degefe F 75.3 Debark University Accepted Submitted 
2 Fasika Melese Taye F 73 Debark University Accepted Submitted 
3 Solomon Yeshanew M 91.8 DMU  Accepted Submitted 

Name of Program  PhD. In Health Biotechnology

S.N Applicants Full Name Sex Total Result (100) Sponsor Decision Official 
1 Takele Ayanaw Habtu M 75.77 Bahir Dar Institute of technology Accepted Submitted 
2 Endalcachew Girma Andargie M 73.03 Ethiopian Public health institute Accepted Submitted 

Name of Program  PhD. In Agricultural Biotechnology 

S.N Applicants Full Name Sex Total Result (100) Sponsor Decision Official 
1 Tesfaye Mengie Kassie M 80.5 Injiba University  Accepted Submitted 
2 Alemu Tsegaye Adane M 84.6 Amhara Agriculture Institute Accepted Submitted 
3 Tizazu Yitayewu Mengie M 88 Amhara Agriculture Institute Accepted Submitted 

Name of program  PhD. In Plant Biology

S.N Applicants Full Name Sex Total Result (100) Sponsor Decision Official 
1 Abebe Ayele Haile M 75 Debere Birhan University Accepted Submitted 
2 Abebe Worku Amberbir M 83.9 Ethiopian Biodiversity Institute Accepted Submitted 
3 Meseret Muche bantie M 81.4 Weldya University Accepted Submitted 
4 Wondosen Bekele Melkam M 75.9 Self Accepted Submitted 

Name of Program   PhD. In Solid State Physics

No Name of Applicant Sex Total Sponsor  Decision Official 
1 Habtamu Anagawu Muluneh M 57.41 Diredewa University  Accepted Submitted 
2 Derejaw Gardew Dubale M 51.32 Debark University  Accepted Submitted 

Name of Program  PhD. In Space Physics

No Name of Applicant Sex Total Sponsor  Decision Official 
1 Assaye Gedifew  M 80.6 Injibara University  Accepted Submitted 
2 Andargie Gerawork  M 72.68 BDU Accepted Submitted 
3 Amsalu Hundesa  M 56.3 Bonga University  1st reserve  Submitted 
4 Rabyatalhabesha Bilal  M 54.28 Werabe University  2nd reserve  Not submitted 

Name of program   PhD. In Statistics

No Full name Sex Total Sponsor Decision  Official
1 Mulugeta  Tesfa  Messele M 83.49 Wollo University  Accepted Not submitted 
2 Melaku Tadege Gessesse M 82.03 Injebara University  Accepted Not submitted 
3 Habtamu Tilay Wubetie M 82.00 University of Gondar Accepted Not submitted 
4 Yidnekachew Mare  Sorbale M 81.65 Arbaminch University  Accepted Submitted 
5 Getahun Mulugeta  Awoke M 81.07 Debre Birhan University  Accepted Not submitted 
6 Getahun Worku Badbet M 80.35 Wello University  Accepted Submitted 
7 Mandefro Abere Tegegne  M 79.60 Gondar University  Accepted  Submitted 
8 Dereb Kelkay Altaseb M 79.61 Woldia University  Accepted Not submitted 

Name of program    PhD. In Condensed Matter Physics

No Name of Applicant Sex Total  Sponsor Decision  Official
1 Yekitwerk Abebe F 73 DMU Accepted Submitted 
2 Asaye Gedefaw M 73 Enjibara University  Accepted Submitted 
3 Eninges Asmare M 59.5 Wollo University  Accepted Submitted 

Name of Program   MSc. In Math

No. Name Sex 100% Sponsor  Decision  Oficial 
1 Awoke Liyew Mekonnen M 89.825 Asosa University Accepted Submitted 
2 Esubalew Yaregal Zeleke M 88.5125 Diredewa University Accepted Not Submitted 
3 Aynalem Belete Alemu F 80.125 Ambo University  Accepted Submitted 
4 Demamit Setegn Salilew F 71.775 Diredewa University  Accepted Submitted 
5 Begosewu Maru Kornie F 67.675 Adigrat University Accepted Submitted 

Name of Program    MA in Media and Communication

NO Applicant full name  Sex Result      (100 %) Sponsorship Decision Official Transcript
     
1 Aster Asefa Mihretu F 86.98 Arba Minch University Accepted Submitted
2 Dawit Amogne Assegidew M 74 Self  Accepted Not Submitted
3 Yohannes Ayalew Awoke  M 71.93 Haremaya University Accepted Submitted
4 Megbaru Tadesse Admasu M 69.23 Self Accepted Not Submitted
5 Estibel Mengiste Gizachew M 68.88 Woldia University Accepted Not Submitted
6 Shitu Kemal F 67.15 Dilla University Accepted Not Submitted
7 Getachew Ararsie Hamdie M 58.9 Woldia University Accepted Not Submitted
8 Yalew Desalegn Sisay M 55.93 Self Accepted Not Submitted
9 Binayew Yirsaw Gezahghe M 53.75 Self Accepted  Not Submitted
10 Eshete Asnakew Azage  M 41.75 Amhara Mass media Agency Accepted  Not Submitted
11 Sileshi Teshome Kehali M 41.55 Self  Accepted  Not Submitted

 Name of Program   Ge'ez Language and Literature

NO Applicant full name  Sex Result (100 %) Sponsorship Decision Official Transcript
 
1 Tsehay Kelemework G/Yohanes F 73.37 Self Accepted Not Submitted
2 Getachew Weldie Misganaw M 72.37 Self Accepted Not Submitted
3 Walle Alemnew Wubie@ M 71.42 BDU Talent Accepted Submitted
4 Bidru W/Giorgis Abate4 M 70.15 Self Accepted Submitted
5 Mikias Demlew Asfaw M 70.15 Self Accepted Not Submitted
6 Getnet Aytenew Asnakew M 68.62 Self Accepted Submitted
7 Animut Zemenay Meshesha M 65.42 Self Accepted Not Submitted
8 Henok Ashenafi Ayalew M 64.65 Self Accepted Submitted
9 Aragaw Birhanu Molla M 64.32 Self Accepted Submitted
10 Mikru Terefe Zewdie M 63.2 Self Accepted Not Submitted
11 Melkamu Enyew Alamneh M 63.12 Self Accepted Submitted
12 Mekides Tizazu Mersha@ F 62.95 BDU Talent Accepted Submitted
13 Derese Abebaw Menshaw M 62.67 Self Accepted Submitted
14 Tekuam Getnet Lakew M 61.75 Self Accepted Submitted
15 Firekal Damte Sewhunegn M 61.02 Self Accepted Not Submitted
16 Abrham Belayneh Mengistu M 60.82 Self Reserve Not Submitted
17 Abrham Azanaw H/Maryam M 55.05 Self Reserve Not Submitted

Name of Program   MA in Amharic Literature

NO Applicant full name  Sex Result (100 %) Sponsorship Decision Official 
 
1 Firegenet Dessie F 84.18 Dilla University Accepted Not Submitted
2 Hunachew Woretaw*  M 75.5 BDU Talent Accepted Submitted
3 Getu Getenet* M 71.6 BDU Talent Accepted Not Submitted
4 Meseret Assefa F 68.5 Gonder University Accepted Not Submitted
5 Samrawit Desalegne* F 67.95 BDU Talent Accepted Not Submitted

Name of Program   MA in Folklore (Cultural Studies)

NO Applicant Full Name  Sex Result (100 %) Sponsorship Decision Official transcript
1 Nuhamin Abebe Refera F 79.1 Dire dawa University Accepted Submitted
2 Yirdaw Gifo Domba M 77.45 Arbaminch University Accepted On progress
3 Yibeltal Adane Mirete  M 77.05 Mizan Tepi University Accepted On Progress
4 Marta Tessema Zewude F 77 BDU Talent Accepted On Progress
5 Gizachew Atale Dejene M 74.15 Samara University Accepted On Progress
6 Nibret Birhanie Dagnew M 71.2 Samara University Accepted On Progress
7 Sintayehu Tadese* M 69.48 BDU Talent Accepted On Progress
8 Dejitnu Alebachew Ayalneh  F 68.1 Dire Dawa University Accepted Submitted
9 Kumlachew Zewudie W/agegn M 65.12 Self  Applicant Accepted Submitted
10 Haile Sisay Gebeyehu M 64.83 D/Tabor University  Accepted On progress 
11 Ambes Teshome Tessema* M 61.5 Self  Applicant Accepted On progress 
12 Eyerus Niguse* F 57.38 Self  Applicant Accepted On progress 
13 Tesfaye Abebaw* M 50.87 BDU (ANRS) Accepted On progress 

Name of Program  PhD in Folklore (Cultural Studies)

NO Applicant Full Name  Sex Result (100 %) Sponsorship Decision Official transcript
1 Atsede Yaregal  Fentie F 74.81 Arbaminch University Accepted Not Submitted
2 Kehulum Belay Mekonnen F 70.21 BDU (Stuff)    Accepted Not Submitted
3 Meseret Birhane Menkir M 74.33 BDU (Stuff)    Accepted Submitted
4 Emebet Andualem  Wasihun  F 68.08 BDU (Stuff)    Accepted Submitted

Name of Program  Doctor of Philiosophy in Literature

NO Applicant Full Name  Sex Result (100 %) Sponsorship Decision Official Transcript
1 Dawit Girma M 84.9 Debre Birhan University Accepted Submitted
2 Daniel Kibebu M 73.9 Wollo University  Accepted Submited
3 Habtam Fikru  F 69.8 Woldia University Accepted Submited

Name of Program  Doctor of Philiosophy in Amahric Literature

NO Applicant full name  Sex Result (100 %) Sponsorship Decision Official 
1 Tewodros Alebel M 83 BDU (staff) Accepted Received 
2 Getachew Tesfa Bitew M 69.6 Kotebe Met. University Accepted Received 
3 Getenesh Lesanework F 68 BDU (staff) Accepted Received 

Name of Program   Doctor of Philiosophy in Amahric

NO Applicant full name  Sex Result (100 %) Sponsorship Decision Official Transcript
1 Remla Ahmed Seid F 76.05 Mekdela Amba University Accepted Submitted
2 Yewubdar Bogale Yimer F 70.97 Mekdela Amba University Accepted Submitted
3 Banchwosen Tsegaw Nigussie F 70.88 Bahir Dar University Accepted Not Submitted

Name of Program  Doctor of Philiosophy in TEFL

NO Applicant full name  Sex Result (100 %) Sponsorship Decision Official Transcript
1 Yeshambel Wale M 87.84 Debre Tabor University Accepted Submited
2 Getasew Chanie M 87.64 Mekdela Amba University Accepted Submited
3 Abiot Dagnew M 85.64 Injibara University  Accepted Submited
4 Duressal Dalu M 82.79 Mekdela Amba University Accepted Not Submitted
5 Tseganesh Yirga F 82.67 Woldia University Accepted Submited
6 Abebaw Andargie M 82.49 Debre Markos University  Accepted Submited
7 Abebe Tewachew M 74.61 Debark University Reserve Submited
8 Tegbar Kibret M 72.27 Ambo University Reserve Not Submitted

Name of Program  PhD in Geography and environmental studies

NO Applicant Full Name  Sex Result (100 %) Sponsorship Decision Official transcript
   
1 Helen Messel F 82.2 BDU Accepted  Not Submitted
2 Dawit Bezabih  M 80.39 Woldaya University  Accepted Not Submitted
3 Addisu Bitew M 74.72 DMU Accepted Not Submitted
4 Abebe  Biresew M 74.33 DMU Accepted Not Submitted
5 Getachew  Sinku M 72.42 Debark University Accepted Submitted
6 Umare Demissie M 69.1 Woldaya University  Accepted Not Submitted

Name of program   MA in Gender and Dev't

NO Applicant Full Name  Sex Result (100 %) Sponsorship Decision Official transcript
1 Nigist Negede Shewafere F 90.3 Haromaya University Accepted Not Submitted
2 Tiruwork Mulusew Tedela F 78.1 Gambella Univerity Accepted Submitted
3 Moges Mekonnon Molla M 73.8 Gambella University Accepted Submitted
4 Tirualem Asmamaw Alem F 66.7 ANRS Civil Service Comission Accepted Not Submitted
5 Taxeq Getachew Kassahun M 65.4 Gambella University Accepted Submitted
6 Tilahun Zerihun Berihun M 62.5 Self Accepted Not Submitted
7 Yalemstehay Esunew Alene F 60.6 Self Accepted Submitted
8 Zemenish Dereje Degefu F 59.5 BDU Talent Accepted Not Submitted
9 Desta Fenta Mekonon F 52.3 ANRS Gove't (BDU Scholarship) Accepted Not Submitted
10 Desta Mengiste Asres F 51.3  ANRS BWCA  (BDU Scholarship) Accepted Not Submitted

Name of program   MA in Geography and environmental studies

NO Applicant Full Name  Sex Result (100 %) Sponsorship Decision Official transcript
1 Melsew    Molla M 88.15 Samara University  Accepted Not Submitted
2 Wudneh  Bitew M 86 Self Accepted Submitted
3 Menen   Asmamaw F 73.95 BDU talent Accepted Not Submitted
4 Mekonnen   Admas M 73.8 Self Accepted Submitted
5 Aemiro   Birhanu M  62.85 Self Accepted Not Submitted
6 Belayneh  Ambaw M 56.8 Self Accepted Not Submitted
7 Tesfaye   Gedamu M 56.55 Self Accepted Submitted
8 Mequanint   Degarege M 50.5 Self Accepted Not Submitted

Name of program   MA in History

NO Applicant Full Name  Sex Result (100 %) Sponsorship Decision Official transcript
1 Saba Ashagrie F 69.2 BDU Talent Scholarship  Accepted Not Submitted
2 Mulat Ferede M 61 ANRS Gove't/PP (BDU Shcolarship) Accepted Not Submitted
3 Fentahun Melese M 59 ANRS Gove't/PP (BDU Shcolarship) Accepted Not Submitted
4 Tibebu Walelgn M 54.6 SELF  Accepted Not Submitted

Name of program   MA in Peace and Conflict Studies

NO Applicant Full Name  Sex Result (100 %) Sponsorship Decision Official transcript
1 Dayib Abdi Aden M 80.85 Self  Accepted Not Submitted
2 Abera Mesfin Abate  M 77.62 Bonga University Accepted Not Submitted
3 Selam Aragaw Geremew F 76.62 Amhara Police College (BDU Scholarship) Accepted Not Submitted
4 Denekew Bayabele Chekol M 73.5 Bahir Dar University  Accepted Not Submitted
5 Akililu Abiye Mekonnen M 72.9 Bonga University Accepted Not Submitted
6 Solomon Melkie Beyene M 71.5 Amhara Police College (BDU Scholarship) Accepted Not Submitted
7 Mohammed Hussien Shelk M 68.12 Self  Accepted Not Submitted
8 Yirgalem Ayfokeru Chebude  M 62.25 Kebridahir University  Accepted Not Submitted

Name of program    MA in Political Science

NO Applicant Full Name  Sex Result (100 %) Sponsorship Decision Official transcript
1 Tadie  Mengie Neshir M 80.77 Self Accepted Not Submitted
2 Belay  Marihun Getu M 78.27 Debre Birhan University Accepted Submitted
3 Enyat   Woretaw Adugna F 69.15 Mizan Tepi University Accepted Not Submitted
4 Ephrem  Mengesha Geste M 67.1 Self Accepted Not Submitted
5 Birihanu  Simachew Asfaw M 66.3 Dire Dawa University Accepted Not Submitted
6 Abraham  Abebe  Tsega M 65.85 Assosa University Accepted Not Submitted
7 Maritu  Behoneg Molla F 64.07 BDU Talent Accepted Not Submitted
8 Getachew Birhan Dagnaw M 63.95 Jinka University Accepted Not Submitted
9 Sefineh   Abebe Dagnaw M 63.32 Self Accepted Not Submitted
10 Nigussie Mulat Mequriaw M 62.6 Self Accepted Not Submitted
11 Kennaw Assemie Aseres M 62.1 self Accepted Submitted
12 Tewodros  Alehegn Kassie M 58.22 ANRS Accepted Not Submitted
13 Selam  Berhanie Alemu F 57.17 ANRS Accepted Not Submitted

Name of program  MA in Sociology

NO Applicant Full Name  Sex Result          (100 %) Sponsorship Decision Official transcript
1 Zufane Reta  M 86.8 Amhara Women and Childeren Affares (BDU Scholarship)  Accepted Not Submitted
2 Getnet Shimeles  M 84.45 Debark University  Accepted Submitted
3 Mekdes Tadesse  F 84. 07 Debrebirhan University  Accepted Not Submitted
4 Kalid Hussien  M 81.4 Mekedela Amba University  Accepted Not Submitted
5 Endale Mahabaw  M 77 Debark University  Accepted Not Submitted
6 Tiruset Mersha   F 75.25 Scholarship from BDU Accepted Not Submitted
7 Birhanu Sisay  M 71.05  BDU Talent Scholarship Accepted Submitted
8 Banchiamelka Sisay  F 69.18 ANRS Civil Service  Commission  Accepted Not Submitted

Name of program   MSW in Social Work (Regular)

NO Applicant Full Name  Sex Result (100 %) Sponsorship Decision Official transcript
1 Zewdie Tamru Tsehay F 78.55 Self Aceepted Submitted
2 Simeneh Admas Worku M 72.43 Jimma University Aceepted Submitted
3 Simret Gashu Mekonen F 68.4 ANRS Aceepted Submitted
4 Adane Gebeyehu Chekol  M 64.38 Self Aceepted Submitted
5 Habtam Sirak Mequanint F 61.95 BDU Talent Aceepted Submitted
6 Moges Melaku Belay M 57.8 Self Aceepted Submitted
7 Kiduse Ayele Tamir M 55.78 ANRS Civil Service commission Aceepted Submitted

Name of program  MA in Social Anthropology

NO Applicant Full Name  Sex Result (100 %) Sponsorship Decision Official transcript
1 Tsion Belete F 81.05 Debark University  Accepted Not Submitted  
2 Netsanet Hassen F 78 Debre Tabor University  Accepted Not Submitted  
3 Misganaw Abeje M 75.1 Debre Tabor University  Accepted Not Submitted  
4 Essa Mohamed  M 71.57 Gamebella University  Accepted Not Submitted  
5 Workinhe simachew M 71.2 Debark University  Accepted Not Submitted  
6 Wendmagegn Mane  M 70.25 ANRS Gove't/PP (BDU) Accepted Not Submitted  
7 Getachew Tilahun  M 69.85 Debark University  Accepted Not Submitted  
8 Aytenew yeshalem M 61 ANRS Gove't/PP (BDU) Accepted Not Submitted  
9 Chalachew Simeneh M 67.62 ANRS Culture and Tourism  Accepted Not Submitted  

 Name of program   MSW in Social Work Extension

NO Applicant Full Name  Sex Result (100 %) Sponsorship Decision Official transcript
1 Mahilet Tefera Ayele F 79.25 Self Accepted Not Submitted
2 Chalachew Andargie Yigzaw M 75.7 Self Accepted Not Submitted
3 Tigist Abebe Ayalew F 74.78 Self Accepted Not Submitted
4 Getsh Kassa Nurie M 73.43 Self Accepted Not Submitted
5 Aster Kebede Yirgu F 73.23 Self Accepted Not Submitted
6 Temare Argaw Tessema M 71.73 Self Accepted Not Submitted
7 Hidri Worku Ali F 71.58 Self Accepted Not Submitted
8 Abaynesh Likemelaku Asres F 69.71 Self Accepted Not Submitted
9 Kessete Admas Dargot M 66.78 Self Accepted Not Submitted
10 Zemenu Birhan Melese M 66.5 Self Accepted Not Submitted
11 Fasika Merete Teferi F 61.95 Self Accepted Not Submitted

Name of program   PhD in Social Anthropology

NO Applicant Full Name  Sex Result (100 %) Sponsorship Decision Official transcript
1 Yohannes Mersha Belete  M 71.57 BDU Accepted Not Submitted
2 Abraham Genet Ayalew M 71.1 BDU Accepted Not Submitted
3 Ayele Tamene Mulualem M 70.75 BDU Accepted Not Submitted
4 Mindaye Shimekit W/Yohannes M 69.22 BDU Accepted Not Submitted
5 Almaze Mekonnen Munie F 63.41 RADA College  Accepted Not Submitted

Name of program  PhD in disaster

NO Applicant full name  Sex Sponsor  Result (100 %) Decision Official transcript
1 Henok abate M Bahir Dar University 72.30 Accepted not Received
2 shambel wale  M Self 60.28 Accepted not Received
3 Tigist alemu F Self 59.80 Accepted not Received
4 Negese Asneke M Ethiopian police Unversity college 57.91 Accepted not Received
5 Abreham chernet M Ethiopian Environment and Forest Research Institu 57.20 Accepted not Received
6 Temesegen Alemu M Self 57.11 Reserve not Received
8 Walalign Tefre M Weybla Medium Clinic AA 54.11 Reserve not Received

 Name of program   MSC in disaster risk management

NO Applicant full name  Sex Sponsor  Result (100 %) Decision Official transcript
1 Tadesse Belayneh M BDU Talent 88.05 Accepted not Received
2 Kibur Zerihun F Hawassa University 68.925   not Received
3 Yordanos Paulos F BDU Talent 64.35   not Received
4 Chekol Simenh M BDU Talent 61.6   not Received
5 Tadesse Achenef M BDU Talent 50.675   not Received
6 Agmas Demesew M not determined 53.85   not Received
7 Ashenafi Ayehu M not determined 50.9   not Received

Name of program  MSC in disaster risk management

NO Applicant full name  Sex Sponsor  Result (100 %) Decision Official transcript
1 Dobul Tang M Gabella University 79.375 Accepted not Received
2 Tadsual Asfaw M Mekidela Amba University 78.5 Accepted not Received
3 Ibrahim Dawud M Samara Univesity 73.975 Accepted not Received
4 Habtemariam Abebe M East Belessa wereda livestok office 61.15 Accepted not Received
5 Hamdu Mohamed M Samara Univesity 57.2   not Received

Name of program     Geomatics

NO Applicant full name  Sex Result (100 %) Sponsor  Decision Official transcript
1 Abebe Yesegat Andualem Male 83.8 Dilla University Accepted Not received
2 Amare Alelegne Genberie Male 71.1 Self Accepted Not received
3 Getasew Cherie Mitiku Male 75.875 Self Accepted Not received
4 mamaru wondifraw Male 81.35 Mekedela amba University Accepted Not received
5 Melkamu Belachew Moges Male 50 Self Accepted Not received
6 Minichele Teshome Kassahun Male 80.625 Wollega University Accepted Not received
7 Tadegew Sega Necho Male 85.15 Debre berehan University Accepted Not received
8 Zenebe Endalew Aserat Male 86.275 Mekedela amba University Accepted Not received
9 Tesfaye Atnafu Birhanu Male 73.05 Self Accepted Not received
10 Addisu Mersha Male 79.575 Hawassa University Accepted Not received
11 Amenu Walk Wazie Male 60.875 Self Accepted Not received

 Name of program   Real estate valuation

NO Applicant full name  Sex Result (100 %) Sponsor  Decision Official transcript
1 Aberu Demsew Demeke Male 73.43 Woldia University Accepted Not received
4 Daniel Sineshaw Ademasu Male 51.70 Self Accepted Not received
5 Dawit Debebe Dadino  Male 71.18 Dilla University Accepted Not received
6 Dessalew Yihune Kassie Male 83.20 Debre Markos University Accepted Not received
7 Embial Asmamaw Aschale Male 79.13 Dilla University Accepted Not received
8 Mesenbet Shegaw Alene Male 67.05 Debre Markos University Accepted Not received
9 Yalew Asnake Sisay Male 73.40 Oda Bulutum University Accepted Not received
10 Yesufekad Adagn Asane Male 72.28 Dire Dawa University Accepted Not received
11 Birtukan Bantie Belay Female 81.35 Ambo University Accepted Not received
12 Tibebu Tarekegne Wolde Male 61.48 Self Accepted Not received
13 Cherenet Teshome Assefa Male 64.15 Self Accepted Not received
14 Ginbu Nenko Male 77.48 Hawassa University Accepted Not received
15 Yidnekachew  simretu Male 62.10 Self Accepted Not received
16 Mengistu asfaw Male 61.03 Self Accepted Not received

Name of program   Land administration and managme

NO Applicant full name  Sex Result (100 %) Sponsor  Decision Official transcript
4 Melisa Ayalew Molla Female 88.25 Woldia University Accepted Not received
2 Bizuayehu Getachew Habtemariam Male 86.73 Dilla University Accepted Not received
5 Tagele Gashu Tegaw Male 78.03 Self Accepted Not received
3 Geremew Andarg Tesema Male 77.73 Wachamo University Accepted Not received
1 Belete Teshome Debalke  Male 77.05 Dilla University Accepted Not received

Name of program   PhD in Land Policy and Governance

NO Applicant full name  Sex Sponsor  Result (100 %) Decision Official transcript
1 Mitiku Alemayehu M BDU-ANRS 68.76 Accepted Not received
2 Kulle Kusha M Hawassa University 60.34 Accepted Not received
3 Tafesech Wolde F ANRS legal research  53.52 Accepted Not received
4 Abebe Kassie M ANRS legal research  51.88 Accepted Not received

Name of program   Petrology

NO Applicant full name  Sex Sponsor  Result (100 %) Decision Official transcript
1 Abriham Sule M Wachemo University 66 Accepted Received
2 Animaw Mulatu F Self 53.5 Accepted Not received
3 Ayene Yilak  M Wollo University  67 Accepted Received
4 Dawit Abay M Gondar University  71.1 Accepted Received
5 Ejigayehu Amare  F BDU Talent 93.18 Accepted Not received
6 Fajru Seid M Werabe University 68 Accepted Not received
7 Gizeaddis Tesfa M BDU staff  64 Accepted Received
8 Habtamu Alemu M Mekdela Amba University 79.5 Accepted Received
9 Hawi Chala  F Self  72.93 Accepted Received

Name of program   Hydrogeology 

NO Applicant full name  Sex GPA Sponsor (University name or BDU (ANRS) or BDU (staff) or BDU (private talent) or Self)  Enterance exm result (100 %) Documents (Yes or No)
        Official transcript Jobless cert. (for BDU talent applicants) Application fee Is the applicant from emergining regions?
1 Ejigayehu Amare  F 3.45 Private Talent 93.18 no   no no
2 Hawi Chala  F 2.95 Self  72.93 Present   Paid no

Name of program   Governance and development

No  Applicant Full Name Sex GPA Sponser Result (100%) Decision Official transcript
1 Derese Kindu Amogne Male 2.6 Self  75 Accepted Submitted 
2 Fentawn Mengistie Bittew Male 2.58 Self  78 Accepted Submitted 
3 Mekuanet Fentie Male 3.8 Self  86 Accepted Submitted 
4 Melese Ambachew  Male 2.62 Self  64 Accepted Submitted 
5 Minchel Zeru Miheret Male 2.3 Self  56 Accepted Submitted 
6 Simeret Gashu Mekonnen Felmale 2.32 Self  60 Accepted Submitted 
7 Tekabe Metalgne Tamne Male 2.88 Self  72 Accepted Submitted 
8 Zewdu Lakew Moges Male 2.16 Self  79 Accepted Submitted 

Name of Program    Business and corporate law

No  Applicant Full Name Sex Sponser  Result (100%) Decision Official transcript
 
1 Adisu Netsere  Male Self 58 Accepted Not received
2 Andualem Kindie Male Self 50 Accepted Not received
3 Belisti Getachew Aredo  Male Self 53 Accepted Not received
4 Edmaelem Anteneh Belete  Male ANRS (BDU) 50 Accepted Not received
5 Teka Gebremichal Aleyehu  Male Wolkite Universtiy 53 Accepted Not received
6 Tuha Hassen Belay  Male Self 56 Accepted Not received
7 Wasihun H/mariam  Male Self 66 Accepted Not received
8 Yihenew Alemneh Mengiste  Male Assosa Universtiy 57.5 Accepted Not received
9 Zewdu Alemayehu Kebede  Male Self 52 Accepted Not received

Name of Program    Criminal justice and human rights

No  Applicant Full Name Sex Sponser  Result (100%) Decision Official transcript
1 Abel Ketema Wondimagne Male Selale Universtiy 63 Accepted not received
2 Eliyas Kibret Mitiku Male Debre Markos Universtiy 74 Accepted not received
3 Ililli Girma Bikila Female Metu Universtiy 57 Accepted not received
4 Kenaw Tesfaye Aklilu Male Wokite Universtiy  82 Accepted not received
5 Mahelet Beyene Reta  Female Mizan Tepi Universtiy 64 Accepted not received
6 Mahlet Abate Mulat Female Self 50 Accepted not received
7 Temesgen Addisu Yirsaw Male Dila Universtiy 90 Accepted not received
8 Tinsae Seifu Alemayehu  Male Wokite Universtiy  80 Accepted not received
9 Wondemagegn Sisay Tefera Male Selale Universtiy 81 Accepted not received

Name of Program    PhD in Athletics Coaching

No. Name Sex Result (100%) Sponsor  Decision Official transcipt
1 Eyob Wondimagegnehu M 72.31 Wachamo University Accepted Not received 
2 Arefayine Mesfin M 70.39 D/Birhan University Accepted Received
3 Demeku Akalu F 66.62 Injibara University  Accepted Not received 
4 Yared Tegegne M 65.59 Wollega University Accepted Not received 
5 Zemikael Getu M 64.63 Hawassa University Reserve Not received 

 Name of Program   Msc in Volleyball Coaching

No. Name Sex Result (100%) Sponsor  Decision Official transcipt
1 Abiye Yenet M 63.75 self  Accepted Not received 
2 Bekele Cheklie M 74.5 BDU Scholarship Accepted Received
3 Getahun Berie M 71.14 BDU Scholarship Accepted Not received 
4 Mekuriyaw Eshetu M 65.25 Wollo University Accepted Received
5 Seid Teshome M 75.83 BDU (Staff) Accepted Received
6 Gizachew Birhanu M 78.72 Harromaya University Accepted Not received 
7 Wasihun Gedif M 60.13 Assosa University Accepted Received

Name of Program    Msc in Football Coaching

No. Name Sex Result (100%) Sponsor  Decision Official transcipt
1 Aleminew Dessalegn M 66.65 BDU (Staff) Accepted Not Received
2 Askalemariam Teklu F 81.95 Woldiya University Accepted Received 
3 Desalegn Wondifraw M 58.52 Self Accepted Not received 
4 Gebeyaw Walle M 62.97 Self Accepted Not received 
5 Mulugeta Tadesse M 61.3 Self Accepted Received
6 Oumer Kassa M 77.03 BDU-ANRS Accepted Not received 
7 Mitikie Asmare M 61.85 BDU-ANRS Accepted Not received 
8 Sintayehu Enyew M 59.75 Self Accepted Not received 

Name of Program    Msc in Handball Coaching

No. Name Sex Result (100%) Sponsor  Decision Official transcipt
1 Esuawkal Ahmedie. M 80.28 Self Accepted Received
2 Fasil Admasu M 65.5 Dilla University Accepted Not Received
3 Mohammed Esmael M 63.33 Self Accepted Not received 
4 Mohammed Jemal M 84.9 Woldiya University Accepted Received 
5 Sultan Nuri M 77.63 Worabe University Accepted Not received 
6 Jibril Abdulrehim M 66.18 Assosa University Accepted Not received 

Name of Program   Msc in Athletics coaching

No. Name Sex Result (100%) Sponsor  Decision Official transcipt
1 Belaynesh Getnet F 74.8 Ambo University Accepted Received 
2 Solomon Asaye M 75.37 BDU Scholarship Accepted Not Received
3 Samuel Gashaw M 76.64 Woldiya University Accepted Not received 
4 Dires Endalew M 74.53 Self Accepted Received
5 Elsabet Birhanu  F 82.49 Harromaya University Accepted Not Received
6 Maralem Sisay F 69.45 Mizan-Tepi University Accepted Received 
7 Tirusew Girmaw F 78.15 BDU Scholarship Accepted Received

Contact

 

 Main Registrar Office 

Tel:   0582205934

 

Institutes

Website Design and Developed by LTTU,ICT Copyright © 2019- Bahir Dar University